İklime uyumlu enerji etkin bina tasarımı modeli: Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi örneği
Climate-compatible energy-enabled building design model: The Selçuk University of Technology Faculty casses
- Tez No: 853083
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Binalar tarafından tüketilen enerji dünyada enerji tüketiminin büyük kısmını oluşturması nedeniyle, binalar tarafından harcanan enerji miktarını ve kendi-kendine enerji üretip dışarıya bağımlılığını düşürmek amacıyla net-sıfır veya sıfıra yakın binalar hedeflenmektedir. Çalışma boyunca üniversite öğretim binalarında enerji verimliliğini artırmak için Selçuk Üniversitesi Teknoloji fakültesi binasını örnek alınmış, Autodesk revit programı vasıtasıyla optimum hale getirmek için denemeler yapılmış ve Ecotect programı ile Konya iklimine uygun olarak görsel analiz ile desteklendikten sonra EX.Separate sheet ile denemelerde elde edilen parametrelerin optimum durumlarında Ekserji analizi yapılmıştır. Denemeler bina kabuğunda yeni malzeme ve yalıtımlar kullanarak ve bununla beraber, binanın aynı alan ve hacminde kare ve silindirik olmak üzere yeni iki şekil sunarak eski ve yeni binada pasif tasarımlar (bina yönleri, çift duvar teknikleri, pencere duvar oranları, avlu şekilleri, gölgeleme elemanları) ile iç iklim parametreleri (iç sıcaklık ve bina sıklık oranı) merkezinde denemeler yapılmış, enerji tasarruf ve harcama oranları hesaplanmış ve her parametrenin optimum şekli tespit edildikten sonra, binalarda alternatif enerji kaynaklarını kullanımını (güneş panellerini) farklı şekillerde tasarlayıp sıfır enerjili S.Ü. Teknoloji Fakültesini tasarlamak hedeflenmiştir. Tez boyunca yapılan analiz sonuçlarında enerji tasarrufu yönünde üç teknoloji fakültesi binası önerilmiştir ve sunulmuştur, ilk bina (C sınıf) sadece kabuk parametrelerden % (57.533-52.748) tasarruflu bina, ikinci bina ise (B sınıfı) kabuk ile pasif tasarım parametrelerden % (86-92) arasında enerji tasarruflu bina, son bina ise (S sınıf) B binalarda alternatif enerji kaynakları kullanıp kare ve silindirik kabuklarda net-sıfır bina tasarımı şansı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The energy used by buildings is a large amount of energy consumption by the world, to reduce the energy losses by building and energy generated to decrease commitment to fossil energy sources by designing net-zero or near-zero energy building goals. This investigation studied buildings by selecting the Selcuk University Technology faculty block to increase energy efficiency using the Autodesk Revit simulation program and uses Ecotect program for virtual analysis by utilization of actual Konya hourly weather file, lastly of analysis calculates the exergy factors increase of optimum condition of parameters by EX. Separate sheet programs. In the thesis analysis of building envelopment by changing the construction materials and using a different type of insulations, and the analysis of passive design parameters (orientation, double wall, window wall ratio, courtyard, shaded elements) and internal conditions parameters (Temperature set point and building filtration) by proposals two new technology faculty cubic and cylindrical shapes, and then calculate the amount of energy generated by alternative energy system by utilization different design of the photovoltaic system. In the last analysis we propose three types of new Selcuk University technology faculty buildings, first (C proposal) by using the optimum cases of envelopment parameters to increase energy saving by about %(57.533-52.748), secondly, when adding the passive designs (B proposal) increase the annual energy saving by this design to %(86-92), lastly in third design (A proposal) when integrating alternative energy sources with B proposal building design we have zero building energy Selcuk university technology faculty.