Suni inkübasyonda antifungal bitkisel ürün kullanımının tatlısu istakozu (Astacus leptodactylus, Eschscholtz, 1823) yumurtalarının açılımına ve II. dönem yavrularının yaşama oranlarına etkileri
The effects of antifungal plant products on hatching rate of eggs and survival rate 2nd stage juvenil of freshwater crayfsh (Astacus leptodactylus, Eschscholtz, 1823)
- Tez No: 353484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVAL BAHADIR KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada; Tatlısu istakozu (Astacus leptodactylus) yumurtalarının suni inkübasyonunda formaline bir alternatif olarak, İzmir kekiği (Origanum onites)? in uçucu yağının antifungal etkisi araştırılmıştır. Bu amaç için, bu çalışmada 2 ayrı deneme oluşturulmuştur. Deneme-I'de, 40 gün süreyle yumurtaların yapay olarak ve anaç üzerinde inkübasyon yapılmıştır. Deneme-I de oluşturulan gruplar: formalin 3500 ppm 15 dakika, O. onites uçucu yağı 300 ppm, 15 dakika, 700 ppm, 2 dakika, 1000 ppm daldırma yaklaşık 15 sn, kontrol grubu (tedavi yok) ve anaç üzerinde inkübasyon (tedavi yok) olmak üzere gruplandırılmıştır. Deneme-II de ise, antifungalların etkilerini belirlemek için 30 gün süreyle II. dönem juveniller kültüre edilmiştir. Deneme-I?de en yüksek kuluçka (% 97) ve II dönem juvenil geçiş oranı (% 90) anaç üzerinde inkübasyon yapılan grupta tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the antifungal effect of İzmir Thyme (Origanum onites)? essential oil as an alternative to formalin was investigated for use in the artificial incubation of freshwater crayfish (Astacus leptodactylus) eggs. For this purpose, this study was conducted as two experiments. In Experiment I, the eggs were incubated artificially and maternal for 40 days. The Experiment-I groups were as follows: formalin 3500 ppm for 15 min, O. onites essential oil 300 ppm for 15 min, 700 ppm for 2 min and 1000 ppm as a dip treatment 15 sec, control (no treatment) and maternally group (no treatment). In Experiment II was also investigated effects of antifungals on juveniles for 30 days. In experiment I, the highest hatching (%97) and the survival of stage II juveniles rate (% 90) was determined in maternal group (p 0.05).