Elektromanyetik indüksiyonda akışkanların ısısal davranışı
Electromagnetic induction thermal behavior of fluids
  1. Tez No: 353485
  2. Yazar: MUSTAFA ÇATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY AYDOĞAN, YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN SELVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında elektromanyetik indüksiyon ile ısıtmada farklı akışkanların ısısal davranışları incelenmiştir. Araştırma için indüksiyon bobini, ısı eşanjörü ve kontrol devresi tasarımları yapılmıştır. Sıcaklık ölçer, takometre, DC motor ve sirkülasyon pompası da kullanılarak deney düzeneği oluşturulmuştur. 650 ml miktarın da bor yağı, saf su, zeytinyağı, ayçiçek yağı, motor yağı ve bor – saf su kompozit akışkanların deney düzeneğinden 700 rpm devirde ve 92 dakikalık sürelerdeki sirkülasyonları sonundaki ısısal davranışları incelenmiştir. Eşanjör yüzey sıcaklığı, dolaşım boru içi sıcaklığı, beher içi sıcaklığı ve ortam sıcaklığı kayıt altına alınmıştır. Aynı akışkanların özgül ısı kapasite değerleri de hesaplanmıştır. Araştırma sonunda aynı elektromanyetik indüksiyon ve ortam koşullarında 92 dakikalık sıcaklığın 79 0C ile 95 0C arasında değerler gösterdiği gözlenmiştir. Akışkanlar içerisinde en verimlisinin 2. dakikada 37 0C, 42. dakikada 85 0C ve 92. dakikada 95 0C ısıl değerleri oluşan motor yağı olduğu tespit edilmiştir. Bunu sırası ile bor yağı, zeytinyağı, ayçiçek yağı, bor – saf su kompozit karışımı ve saf su takip ettiği görülmüştür. Özgül ısı kapasite değerlerinin akışkanların ısı artışı ile ters orantılı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the thermal behavior of different fluids were investigated via electromagnetic induction heating. The induction coil, the heat exchanger and the control circuit design have been made for investigation. Mechanism was formed using temperature gauge, tachometer, a DC motor and circulation pump. 650 ml of boron oil, pure water, olive oil, sunflower oil, motor oil and boron - pure water composite fluids from the experimental setup and thermal behavior were investigated at 700 rpm in 90 minutes. Heat exchanger surface temperature, circulation pipe inside temperature, the beaker inner temperature and ambient temperature were recorded. Specific heat capacity values of the same fluid were also calculated. At the end of the study in the same electromagnetic induction and ambient conditions of temperature 79 0C and 95 0C 92-minute show values were observed. The most efficient fluid in the second minute 37 0C and in the forty-second minute 85 0C and in ninety minutes 95 0C heating value was found to be composed of the engine oil. It was followed with boron oil, olive oil, sunflower oil, boron - composite mixture of pure water and pure water is found to follow. Fluid specific heat capacity values increasing inversely proportional to the temperature was observed.