Afyonkarahisar Ömer-Gecek jeotermal kaynaklarında emprenye maddelerinin ve bu kaynaklarla işlem görmüş ahşabın bazı özelliklerinin incelenmesi
Investigations of impregrati̇on substances in Afyonkarahisar Omer-Gecek geothermal sources and some properties of wood treated with this sources
  1. Tez No: 353520
  2. Yazar: AHMET GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALİ VAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Afyonkarahisar'ın Ömer, Gecek ve Gazlıgöl, jeotermal sahalarından birer tane olmak üzere toplam üç adet jeotermal kaynağın, emprenye maddeleri açısından incelenmesi ve bu kaynaklar ile emprenye edilmiş karaçam ve kızılçam ağaçlarının bazı özelliklerin araştırılması amaçlanmıştır. Deneyde emprenye maddesi olarak Ömer-Gecek jeotermal sahasında bulunan kaynaklar kullanılmıştır. Ağaç malzeme olarak kızılçam ve karaçam ağaç türleri kullanılmıştır. Hazırlanan örnekler jeotermal kaynakta uzun süreli daldırma yöntemi uygulanarak emprenye edilmiştir. Emprenye işlemi sonunda örnekler üzerinde absorpsiyon, net kuru madde miktarı, yoğunluk, rutubet, şişme, çekme, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet ve liflere paralel basınç testleri yapılmıştır. Testlerin sonuçları istatistiksel anlamda değerlendirilmiş ve anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Buna göre, jeotermal akışkanlar ağaç malzemenin yoğunluk, rutubet, teğet çekme ve eğilmede elastikiyet performansını artırmıştır. Bu jeotermal sularla emprenyede, absorpsiyon 0,33g/cm3-0,38g/cm3 ve rutubet %12,36-%16,52 arasında değişirken; genişleme miktarı ise, radyal yönde %4,90-%5,70 ve hacimsel genişleme %12,19-%13,52 arasında değişmiştir. Jeotermal emprenye işlemi, saf su ile işlem görmüş oduna göre, maksimum daralmayı, radyal yönde % 15,49 azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Afyonkarahisar's geothermal field in one of the each including a total of three geothermal resources which are Omer, Gecek and Gazlıgöl, in terms of its impregnating material are aimed to examinate and search for some of the features of torch pine and ponderosa which were impregnated. The sources was used in Ömer-Gecek geothermal area as an impregnatingmaterial in the experiment. A kind of ponderosa and larch trees were used as a wooden material. The prepared samples were implemented long-term immersion method in geothermal resource were impregnated. At the end of the impregnation operation on the samples Absorption, the amount of dry material, density, moisture, swelling, flexural strength, flexural elasticity and pressure parallel fibers tests were carried out. The results of the tests were evaluated into statistical meaning and reached meaningful resaults. Accordingly, geothermal fluids increased wood density, moisture, tangential tensile and flexural elasticity performances of bending were increased. In impregnation with this geothermal water, while the absorption, moisture were changing between 0,33 to 0,38 g/cm3, 12,36 to 16,52%; and the amount of expansion in radial direction changed between 4,90 to 5,70% and volumetric expansion changed between 12,19 to 13,52%. The geothermal impregnation operation decreased maximum contraction 15,49% in the radial direction due to processing with pure water.