Sertleştirici kimyasalların tutkal ve levha özelliklerine etkisi
The effect of hardener chemical on adhesive and board properties
- Tez No: 353521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Kimya, Wood Products, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında borik asit, bor oksit, boraks, sodyum perborat tetrahidrat, sodyum klorür ve sodyum klorit kimyasallarının amonyum klorürle farklı yüzdelerde (%25-%75, %50-%50, %75-%25) karışım halinde veya tek başlarına sertleştirici kimyasal olarak kullanabilirlikleri araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan kimyasalların üre formaldehit tutkalının jelleşme süresine olan etkileri ve orta yoğunluktaki liflevhanın (MDF) su alma, kalınlığına şişme ve eğilme direnci ve elastikiyetmodülü gibi önem arz eden fiziksel ve mekaniksel özellikleri incelenmiştir. Borik asit ve bor oksit kimyasallarının amonyum klorürle veya tek başlarında sertleştirici olarak kullanıldıklarında liflevhanın incelenen değerlerini iyileştirdikleri gözlemlenmiştir. Sodyum klorit, Sodyum per borat tetrahidrat ve boraks kimyasallarının tekbaşlarına veya karışım halinde kullanıldığı gruplarda farklı levha özelliklerinde iyileşme sağladıkları fakat sodyum klorür kimyasalının kullanıldığı bazı gruplarda yeterli katkıyı sağlayamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis usability of boric acid, boric oxide, borax, sodium perborate tetrahydrate, sodium chloride, sodium chlorite chemicals as a hardener chemical in admixture with ammonium chloride in different percentages (25% - 75%, 50% - 50%, 75% - 25%) , or individually is investigated. The effect of these chemicals on gel time of Urea Formaldehyde adhesive and some physical (water absorption, thickness swelling) and mechanical properties (modulus of rupture, modulus of elasticity) of medium density fiberboard (MDF) is determinated. Boric acid and boron oxide chemicals used as hardener, single or with ammonium chloride, to improve the values observed fiberboard examined. Sodium chlorite, sodium borate tetrahydrate and borax chemicals groups can improve some fiberboard properties but sodium chloride used groups properties show that this chemical isn't enough for used as hardener chemical.