Uçucu yağlarla zenginleştirilmiş kitosan filmlerin dumanlanmış gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss W., 1792)filetolarının kalite özelliklerine etkisi
Effects on quality properties of smoked rainbow trout (Oncorhynchus mykiss W., 1792)fillets of chitosan films enriched with essential oils
- Tez No: 353568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT İZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, sıcak dumanlanmış gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss W., 1792) filetolarının katkısız kitosan film, % 0,2 kekik (Origanum minutiflorum) ve % 0,2 biberiye (Rosmarinus officinalis) uçucu yağı ile zenginleştirilmiş kitosan filmlerle kaplanmasının 4±1 ºC'de bazı kalite özelliklerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada gruplar içerisinde en yüksek nem içeriği; sıcak dumanlanmış filetolarda (Kf) 0. günde (% 72,52±0,91), kitosan filmle kaplanmış filetolarda (Kt) 0. günde (% 75,56±0,86), biberiye uçucu yağı ile zenginleştirilmiş kitosan filmle kaplanmış filetolarda (By) 7. günde (% 75,85±0,20) ve kekik uçucu yağı ile zenginleştirilmiş kitosan filmle kaplanmış filetolarda (Kk) 56. günde (% 74,20±0,69) belirlenmiştir. Kf, Kt, By ve Kk örneklerinin depolama süreleri sonunda sırasıyla, pH değerleri 6,38±0,01 (42. gün), 6,21±0,05 (42. gün), 6,19±0,03 (49. gün) ve 6,31±0,07 (63. gün) olarak, TVB-N (Toplam uçucu bazik azot) değerleri 31,93±0,84 mg/100 g, 27,73±0,00 mg/100 g, 28,57±0,84 mg/100 g ve 31,09±0,84 mg/100 g olarak, TBA (Tiyobarbitürik asit) değerleri 1,72±0,22 mg MDA/kg, 1,26±0,05 mg MDA/kg, 1,84±0,11 mg MDA/kg ve 1,72±0,11 mg MDA/kg olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to determine the effects of coating chitosan films enriched with thyme (Origanum minutiflorum) and rosemary (Rosmarinus officinalis) essential oil (0.2 % added) on some quality properties of hot smoked rainbow trout (Oncorhynchus mykiss W., 1792) during storage at 4±1 ºC.The highest moisture content was determined in hot smoked fillets (Kf) (72.52±0.91 %) and fillets coated with chitosan film (Kt) (75.56±0.86 %) on initial day, for fillets coated with chitosan film (By) (75.85±0.20 %) enriched by rosemary essential oil on 7th day, for fillets coated with chitosan film (Kk) (74.20±0.69 %) enriched by thyme essential oil on 56th day. At the end of storage period for Kf, Kt, By and Kk groups, pH values were determined as 6.38±0.01 (42nd day), 6.21±0.05 (42nd day), 6.19±0.03 (49th day) and 6.31±0.07 (63rd day) respectively, TVB-N (Total volatile basic nitrogen) values were found as 31.93±0.84 mg/100 g, 27.73±0.00 mg/100 g, 28.57±0.84 mg/100 g and 31.09±0.84 mg/100 g respectively, TBA (Thiobarbituric acid) values were found as 1.72±0.22 mg MDA/kg, 1.26±0.05 mg MDA/kg, 1.84±0.11 mg MDA/kg and 1.72±0.11 mg MDA/kg respectively.