Tuzlu koşullarda yetiştirilen arpa fidelerinin bazı morfolojik ve anatomik parametrelerine humik asitin etkileri
The effects of humic acid on the some morphological and anatomical parameters of barley seedlings grown under saline conditions
  1. Tez No: 353572
  2. Yazar: HATİCE GÜNEŞ ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında, tuzlu koşullar altında arpanın (Hordeum vulgare L. cv. Bülbül 89) tohum çimlenmesi, fide büyümesi (koleoptil yüzdesi, koleoptil ve radikula uzunluğu, radikula sayısı, taze ağırlık) ve yaprak anatomisi (epidermis hücre sayısı ve genişliği, stoma sayısı, genişliği ve indeksi, yaprak kalınlığı, iletim demetleri arası mesafe) üzerine humik asit ön muamelesinin etkileri araştırılmıştır. Tuz, arpa tohumlarının çimlenmesini, fide büyümesini ve yaprak anatomisini konsantrasyon artışına paralel olarak engellemiştir. Humik asit ön muamelesi ise tuz stresinin tohum çimlenmesi ve fide büyümesi üzerindeki olumsuz etkisini ortadan kaldırmada başarılı olmuştur. Ayrıca, söz konusu ön muamelenin arpa fidelerinin yaprak anatomisi parametreleri üzerinde farklı derecelerde etkili olduğu ve bu farkın istatistiksel açıdan önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, effects of humic acid pretreatment on the seed germination, seedling growth (coleoptile percentage, coleoptile and radicle length, radicle number, fresh weight) and leaf anatomy (epidermis cell number and width, stomata number, width and index, leaf thickness, distance between vascular bundles) of barley (Hordeum vulgare L. cv. Bülbül 89) under saline conditions were investigated. In parallel with concentration rise, salt inhibited the germination, seedling growth and leaf anatomy of barley seeds. Humic acid pretreatment carried out in overcoming of the negative effect of salt stress on the seed germination and seedling growth. However, it was determined that the mentioned pretreatment affected in different degrees on parameters of leaf anatomy of barley seedlings, and this difference was statistically important.