Samsun İli fidanlık şartlarında aşılama yoluyla aşılı asma fidanı üretiminde aşı tipi ve aşılama zamanlarının etkileri
- Tez No: 35358
- Danışmanlar: PROF.DR. FERHAT ODABAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
IV ÖZ Bu araştırma, Samsun ili fidanlık şartlarında aşılı asma fidanı üretiminde aşı tipi ve aşılama zamanlarının aşıda başarı üzerine etkilerini saptamak amacıyla 1992-1994 yılları arasında yapılmıştır. Denemede, Vitis berlandieri x Vitis riparia melezi olan Kober 5BB ve S04 Amerikan asma fidanları 15 Ağustos, 15 Eylül, 15 Ekim ve 15 Kasım tarihlerinde Alphonse Lavallee, Cardinal, Çavuş ve Hafızalı' üzüm çeşitlerinin yazlık sürgünlerinden alınan kalem ve gözler kullanılarak omega ve yongalı göz aşı tipleri ile aşılanmışlardır. Omega aşıları bağ şartlarında anaç ile kalemi omega şeklinde açabilen ve el ile çalışan makine ile yapılmıştır. Deneme yıllarına ve üzüm çeşitlerine göre farklılık gösteren aşı tutma oranının anaç, aşı tipi ve aşılama zamanları tarafından istatistiki olarak önemli derecede etkilendiği tespit edilmiştir. Yıllara göre % 86.3 ve % 100.0 arasında değişiklik gösteren aşı tutma oranı bakımından en iyi sonuçlar 15 Eylül'de S04 anacı üzerine Alphonse Lavallee üzüm çeşidiyle yapılan yongalı göz aşılarında saptanmıştır. Denemede 15 Ekim ve 15 Kasım'da yapılan aşılardan ise genelde çok az veya hiç sonuç alınamamıştır. Makine ile yapılan omega aşılarındaki başarı da %76.7'ye kadar çıkmıştır. Fidan randımanının da yıllara göre % 80.0 ile % 86.7 arasında değiştiği denemede en iyi sonuçlar 15 Eylül'de S04 anacı üzerine Alphonse Lavallee üzüm çeşidi ile yapılan yongalı göz aşılarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT THE EFFECTS OF THE GRAFTING TIME AND TYPES ON THE GRAFTED GRAPEVINE PRODUCTION BY GRAFTING UNDER NURSERY CONDITIONS OF SAMSUN PROVINCE This study has been carried out to determine the effects of grafting time and types on the success of grafted grapevine production under nursery conditions of Samsun province, during 1992-1994. The rooted rootstock of the Kober 5BB and S04 which were the hybrid of the Vitis berlandieri x Vitis riparia, were grafted with the chip-buds and scions taken from the commercial grape cultivars of Alphonse Lavallee, Cardinal, Çavuş and Hafizali at August, 15; September,15; November,15; and December, 15 by chip-budding and omega grafting types. The omega grafting made by the portable and hand operated grafting machine. It was determined that the take, differed to the grape cultivars and the years, was effected by the rootstock, grafting time and types, significantly. The best results for take, differed between 86.3% and 100.0% respectively to the years, observed from the chip-budding made at September, 15 onto the S04 rootstock with Alphonse Lavalee. In generally, the October, 15 and November, 15 grafts gave very low or less results for the whole characters, observed during study. It was also proved that the success for the omega machine grafting could be risen as nearly as 76.7%. The transplants rates differed between 80.0% and 86.7% respectively to the years. And, the chip-budding grafts made at September, 15 onto the S04 rootstock with Alphonse Lavallee gave the best results to the side of transplants rates.