Samsun ekolojik şartlarında mevsim dışı çilek yetiştiriciliğine gibberelik asit (GA3) uygulamasının etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 35362
  2. Yazar: FATMA AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRİYE KURNAZ BİLGENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
7. ÖZET Bu araştırmada, 1992-1993 yıllarında Samsun ekolojik koşullarında çileklere değişik zamanlarda, değişik konsantrasyonlarda GA3 uygulaması yapılarak, gerek erken dönemde gerekse Sonbaharda meyve elde etmek ve GA3'in çileklerde meyve verim ve ka liteye olan etkilerini saptamak amaçlanmıştır. Denemelerde Cruz çilek çeşidi kul lanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıda özet halinde verilmiştir. 1. En erken çiçeklerime, II. uygulama zamanında (Kasım sonu) 50 ppm GA3 uygula nan bitkilerde (kontrol bitkilerine göre 6 gün öncelikli) gerçekleşmiştir (20 Mart). 2. İlk meyve tutumlarında, II. uygulama zamanında GA3 uygulamaları arasında 2- 7 günlük fark görülmüştür. 25 ve 50 ppm GA3 uygulamalarında daha erken meyve tutu mu gerçekleşmiştir. 3. İlk derimler, II. uygulama zamanında 50 ve 25 ppm GA3 uygulanan bitkilerde (kontrol bitkilere göre 4-5 günlük öncelikle) yapılmıştır (6-7 Mayıs). III. uygulama zamanında, 0 ve 100 ppm GA3 uygulanan bitkiler meyvelerini en erken olgun- laştırmışlardır (24 Mayıs). 4. Denemelerde, GA3'in tüm uygulama zamanlarında verimi azaltıcı etki yaptığı saptanmıştır. II. uygulama zamanında en fazla verim kontrol bitkilerden (93.5 g/bitki) elde edilirken, 100 ppm GA3 uygulanan bitkilerde (67.4 g/bitki) verim önemli ölçüde azalmıştır. IV. uygulama zamanında verim alınamamıştır. III. uygulama zamanında en fazla verim kontrol bitkilerinden sağlanmıştır (153.6 g/bitki). 5. II. uygulama zamanında meyve ağırlığı bakımından GA3'in olumsuz etkisi sap tanmıştır. III. uygulama zamanında ise GA3'in 25, 50 ve 100 ppm uygulamaları nispeten olumlu sonuç vermiştir, 6. Tüm uygulama zamanlarında GA3'in SÇKM içerikleri üzerine etkisiz olduğu sap tanmıştır.48 7. H. uygulama zamanında meyve salkımları en fazla kontrol bitkilerde (1.9 adet/bltklV sâyıhrkeıu 100 ppm GA3 uygulanan ^Ukllerde (1.1 adet/bitki) salkım sayısı önemli düzeyde düşüş kaydetmiştir. III. uygulama zamanında GA3 salkım sayısı üzerine etkisiz olmuştur. 8. Denemelerde gerek II. uygulama zamanında gerek III. uygulama zamanında GA3'in meyve sapı uzunluğunu artırdığı saptanmıştır. 9. Yaprak alanı bakımından tüm uygulama zamanlarında GA3 olumlu etkide bu lunmuştur. III. uygulama zamam bitkilerde 100 ve 50 ppm GA3 uygulanan bitkilerde bu etki daha önemli bulunmuştur. 10. GA3 uygulamaları çileklerde kol sayışım artırmıştır. II. ve III. uygulama za manlarında GA3 kol sayısı üzerine diğer uygulama zamanlanna göre daha önemli etkide bulunmuştur. 11. Denemelerde 1. boğuma kadar olan kol uzunluğu ile 1. ve 2. boğum arası olan kol uzunluğu bakımından, GA3 uygulamalarının artırıcı etkisi saptanmıştır. Genel ola rak boğumlar arası kol uzunlukları 100 ppm GA3 uygulanan bitkilerde en uzun ölçülmüştür. 12. I. III. ve IV. uygulama zamanlarında GA3'in 50 ve 100 ppm GA3 konsantrasyon ları kollarda kuru madde miktarım artırmıştır. II. uygulama zamanında 0 ve 25 ppm GA3 uygulanan bitkilerde nispeten yüksek kol kuru madde miktarı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this research, the effects of different concentrations and application times of GA3 on the earliness or late strawberry production and yield and quality were aimed to determine under Samsun ecologicial conditions in 1992 and 1993. In the ex periments Cruz cultivar was used. The results of ex periments summerized as belows: 1. The earliest flowering at the H'nd application time (end of November) was deter mined on the 50 ppm GA3 (before six days than control plants). 2. Plants of applicated 25 and 50 ppm GA3 at the II' nd application time were occured the first fruit set. There was different for 2-7 days between GA3 concentrations. 3. The first harvest on the 50 ve 25 ppm GA3 have been carried out at the H'nd application time (before 4-5 days than control plants). Plants of sprayed 0 and 100 ppm GA3 matured firstly at IU'rd application time. 4. While the control plants was giving the highest yield per plant (93.5 g/plant) at the Il'nd application time, yield of the plants sprayed of 100 ppm GA3 was reduced significiantly (67.4 g/plant). At the IVth application time, there was not giving any yield. The highest yield per plant was giving at the IU'rd application time 5. Effect of GA3 on the fruit weight at the Il'nd application time was negatively whereas GA3 applications at the IU'rd application time was increased fruit weight slightly. 6. GA3 had no effect on TSS for all application times. 7. While control plants is giving the most flower cluster (1.9 per/plant) It was decreased significiantly at the plants (1.1 per/plant) sprayed of 100 ppm GA3. GA3 had no effect on cluster at IV'rd application time.50 a. GA3 applications at all application times Increased fruit stalk lenght. 9.“For”“”afi application times* GA3 had the increase effect of the leaf area and this effect was found more important of plants sprayed 50 and 100 ppm GA3 at the IVth application time. 10. GA3 applications Increased runner formation. Effects of GA3 treatment at the H'nd and IU'rd application times were greater than others. 11. It was determined that GA3 applications had the increase effects on the first and the second internodes Ieght. In generally internodes lenght of the 100 ppm GA3 was measured the highest. 12. 100 and 50 ppm GA3 concentrations at the I'st, IU'rd and IV'th applications times increased dry matter contents in runners. But this GA3 concentrations reduced dry matter contents slightly at H'nd application time.