Samsun ekolojik şartlarında 216-doritt çilek çeşidinde paclobutrazolun (pp-333) yaprak ve toprak uygulamalarının vegetatif gelişme ile meyve verim ve kalitesine etkileriüzerine bir araştırma
- Tez No: 35363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRİYE BİLGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
II SAMSUN EKOLOJİK ŞARTLARINDA 216-DORITT CÎLEK ÇEŞİDİNDE PACLOBUTRAZOLUN YAPRAK VE TOPRAK UY6ULAMALARININ VEGETATİF GELİŞME İLE MEYVE VERİM VE KALİTESİNE ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA az 1994-1995 yılında yapılan bu araştırmada, Samsun ekolojik koşullarında çileklerde PP-333i'un yaprak ve toprak uygulamalarının farklı zaman ve dozlara göre vegetatif gelişme, meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Denemelerde 216-Doritt çilek çeşidine ait bitkilere 3 farklı zamanda ( 19 Ağustos, lEkim, 5 Mart ) yaprak ve 'toprak- uygulamaları yapılmıştır. PP-333*un yaprak uygulamasında 0, 50, 100, 500 ppm; toprak uygulamasında ise 0, 2, 4, 8 kg/ha' lık dozları kullanılmıştır. Yaprak uygulamaları çileklerde kontrole göre erkencilik sağlamış» meyve kalitesini ve fide oluşumunu artırmış? ancak verimde önemli bir artış sağlamamıştır. Toprak uygulamalarında ise PP-333 dozları uygulama zamanlarına bağlı olarak kontrole göre geçcilik sağlamış, verimi düşürmüş, meyve kalitesini ve bitki gelişimini olumsuz yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Ill A RESEARCH ON THE EFFECTS OF PACLOBUTRAZOL (PP-333) APPLICATION TO SOIL AND FOLIAGE SPRAY ON THE VEGETATIVE GROWTH, BERRY YIELD AND QUA LITY OF 216-DORITT STRAWBERRY CULT I VAR UNDER SAMSUN ECOLOGICAL CONDITIONS. ABSTRACT In this research carried out 1994-1995, it was determined that the effects of PP-333 soil and spray applications on the vegetative growth, berry yield and quality of strawberries at various time and doses under Samsun ecological conditions. The solutions of PP-333 to the plants of 216-Doritt straw berry c.v, at the soil and foliage were applied at three different times (19 August» 1 October, 5 March). The concentrotions of PP-333 solutions used at foliage applications wer?L 50, 100, 500 ppm; at the soil applications, the concentrations of the solutions were 2, 4, 8 kg/ha. Asutible control solution was also used at each application. The foliage application provided ear liners as compared to the controls, also increased the berry quality and the transplant formations but it did not increased the berry yield significantly. Howerer, the soil applications caused a lateness dropped the berry yield, and affected adversely on berry quality and the plant growth depending on the application time as compared to the controls.