Cynoglossum l. (Boraginaceae) cinsinin bazı türleri üzerinde kemotaksonomik bir araştırma
- Tez No: 35364
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT BİLGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ill CYNOGLOSSUM L. (BORAGİNACEAE) CİNSİNİN BAZI TÜRLERİ ÜZERİNDE KEMOTAKSONOMİK BİR ARAŞTIRMA ÖZET Bu çalışma 1993 yılında Karadeniz Bölgesinden toplanan Cynoglossum L. cinsine ait dört türün kemotaksonomik yönden incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Toplanan örnekler morfolojik görünüşlerine ve anatomik yapılarına göre dört farklı gruba ayrılmıştır. Her gruptan 19 tane ayırtedici morfolojik karakter tesbit edilerek gerekli çalışmalar yapılmış ve sonuçta C. creticum Miller, C. montanum L., C. officinale L. ve C. glochidiatum Wallich olmak üzere dört tür tanımlanmıştır. Kağıt kromatografisi yöntemi ile bu dört türe ait örneklerin yaprak ve meyve ekstraklannda fenolik bileşiklerden flavonoidlerin analizi yapılmıştır. Kromatografı yöntemi sonucunda örneklerin verdikleri lekelerin R/* değerleri hesaplanarak karşılaştınlmıştır. Flavonoidlerin tür ayrımında önemli bir karakter olabileceği ve bu sayede türler arasında bir sınıflandırılmanın yapılabileceği anlaşılmıştır. Dört türde ortak olan flavonoidler bulunduğu gibi farklı flavonoidler de ortaya çıkmıştır. Örneklerin ortak lekeleri içermeleri aynı cinse dahil olduklarını işaret ederken, değişik lekelere sahip olmaları farklı türlere ait örnekler olduklarını göstermektedir. Ayrıca, kültür bitkisi olduğu ve Türkiye'deki diğer Cynoglossum L. türleri ile ilişkisi olmadığı belirtilen C. glochidiatum Wallich türünün diğer türlerle ortak lekeler taşıdığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV A CHEMOTAXONOMICAL STUDY ON THE SOME CYNOGLOSSUM L. SPECIES ABSTRACT This study, 4 species were collected which were belonged to the genus Cynoglossum L. in Black Sea region in 1993 to carry out a chemotaxonomical study. The specimens collected were sorted into four different groups according to their morphological apperances and anatomic characters. In each group 19 distinctive morphological characters were determined and studied; As results, there are species, consisted of C. creticum Miller, C. montanum L., C officinale L. and C. glochidiatum Wallich. With paper chromatography method, flavonoid phenolic compounds in the leaf and the fruit extracs of the specimens from these four species were analyzed. As the results of chromatography method, R/" values of the spots that were obtained with the sample extracts, were determined and compared. It was determined that flavonoids were important characters for the identification of the species and a classification of these species were made. It was found out that there were the common flavonoids in four species as well as the different flavonoids. The samples that having the same common spots can be put into the same species and the samples that having different spots can be grouped into different species. Also it was determined that C. glochidiatum which was cultured and was not related to the other Cynoglossum L. species found in Turkey had the common spots as the others.