Body cleaning of older women living alone in Turkey: An ethnographic exploration of the affordances and constraints of sanitary ware products
Türkiye'de tek başına yaşayan yaşlı kadınların yıkanmaları: Banyo ürünlerinin karşılama ve kısıtları üzerine etnografik bir araştırma
  1. Tez No: 353773
  2. Yazar: BERRAK KARACA ŞALGAMCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Önemli bir günlük yaşam aktivitesi olan yıkanma, yaşlılar için aynı zamanda sayısız zorluğun ve korkuların kaynağıdır. Yıkanma sırasında yaşanan zorluklar yaşlıların günlük yaşamlarını önemli ölçüde etkilemekte ve keyif veren bir aktiviteyi sıkıntı verici bir hale dönüştürmektedir. Bu çalışma, banyodaki seramik ürünlerinin karşılama ve sınırları aracılığı ile Türkiye'de evlerinde tek başına yaşayan kadınların yıkanma ile ilgili koşullarını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın temelini oluşturan araştırma öncesinde yapılan iki keşif araştırmasından ilki, Amerika'da yaşayan 65 yaş üzerindeki 16 katılımcı ile yapılmıştır ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden oluşmaktadır. British Council desteği gerçekleştirilen“loo-lab”adındaki ikinci keşif araştırması ise banyo ve içinde bulunan ürünlerin kullanımı hakkında, kullanıcı görüşlerine odaklı, farklı yaşlardan ve kültürlerden kullanıcıların katılımına açık bir araştırma platformu olarak tasarlanmıştır ve bir dizi sergi, çalıştay ve online kampanyadan oluşmaktadır. Tezin temelini oluşturan etnografik araştırma, Türkiye'nin farklı şehirlerindeki evlerinde tek başına yaşayan 65 yaş üzerindeki sekiz kadının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı, katılımcıların evlerinde iki gün geçirerek günlük hayatları ile ilgili gözlem yapmanın yanı sıra katılımcılar ile kısa, yapılandırılmamış yüz-yüze görüşmeler gerçekleştirmiştir. Katılımcıların yıkanmaları sırasındaki deneyimlerini ses kayıt cihazına anlatmaları ve yıkanma aktivitelerini kelime ve görseller kullanarak oluşturdukları kolaj ile ifade etmeleri istenmiştir. Bu kişilerin banyoları yıkanma öncesi ve sonrasında fotoğraflanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler analiz edildiğinde ortaya çıkan dört temadan ilki, insanlar yaşlandıkça ürünlerin fiziksel sınırlarının görünür olmaya başladıklarını göstermektedir. İkinci tema, kültür ve dinin yıkanma için önemini ortaya koymaktadır. Üçüncü tema, seramik gereçlerinin yaşlılar için gerçek ve algılanan karşılamaları arasında önemli farklar olduğunu göstermektedir. Dördüncü tema ise, yıkandıktan sonra yıkanma alanını temizlemenin katılımcılar için önemini ortaya koymuştur. Çalışmanın sonucunda, elde edilen sonuçlar kullanılarak her yaştan kullanıcı için bir banyo sistemi önerisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Body cleaning is an essential part of self-care and one of the first basic activities of daily living that older adults have difficulty with. Experiencing difficulties in bathing affects older adults' daily lives and turns a pleasurable activity into a challenging task. This thesis aims understand the conditions of body cleaning of older women living alone in Turkey through exploring the affordances and constraints of sanitary ware products that the task is performed in/with. Two exploratory studies informed the main research. First one was conducted in United States by interviewing 16 older adults. British Council awarded second exploratory study named“loo-lab”was designed as an open research platform with a series of exhibitions, workshops and an online campaign for users from different ages and cultures to participate in order to explore bathroom use. Main ethnographic study consisted of spending two days with each of the participants, residing at their homes, observing them in their daily lives and attending their social activities. Eight women aged 65 or older, living alone in their own houses participated the study. Short, unstructured one-to-one interviews were conducted and participants' body cleaning environments were photographed. Participants were asked to do a timeline collage of their body cleaning experience using words and images and to narrate of their own body cleaning experience to a tape-recorder while they were performing the task. Based on the analysis of the data, four themes were emerged: The effect of ageing on the visibility of physical constraints related to the task of body cleaning; the significant gap between the real affordances and the perceived affordances of products related to the task of body cleaning; the traces of culture and religion in the task of body cleaning and the necessity in the acts of cleaning the body cleaning environment. On the basis of the findings of the study a bath system designed was proposed.