Tasarımcı girişimcilerin yenilikçi iş modelleri oluşturma süreçleri üzerine bir çalışma
A study on designer entrepreneurs' innovative business model generation practices
  1. Tez No: 353774
  2. Yazar: UĞUR MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ŞATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, tasarım kökenli girişimcilerin girişimcilik algıları ve girişimcilik hikayeleri incelenmiş ve elde edilen veriler literatür verileriyle karşılaştırılarak, onları diğer uzmanlıklardan gelen girişimcilerden ayıran özellikler belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmaya, literatürde bulunan ve girişimciliği, yenileşim ile birlikte inceleyen modellerin incelenmesiyle başlanmıştır. Sonraki adımda ise, tasarımcıların içselleştirdikleri kavramlar olan tasarım ve yaratıcılık kavramları, birer süreç olarak girişimcilikle kıyaslanarak belirli bulgulara ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında yenilikçi bir yerli girişim örneği analiz edilmiş ve bu analize, analizi güçlendirme amaçlı olan ve dokuz farklı tasarım kökenli girişimci ile yapılan görüşme bulguları eklenmiştir. Sonuçları literatür ile karşılaştırdığımızda, tasarım kökenli girişimcilerin literatürdeki girişimci tanımına yakın karakterler sergiledikleri ve özellikle yaratıcı düşünme ve problem çözme yetilerinin onları girişimcilik deneyimlerinde farklılaştırdıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, perceptions of entrepreneurship term by design entrepreneurs and their entrepreneurship stories are investigated. Findings are compared with the findings from the literature review in order to determine characteristics that differentiate designer entrepreneurs from those with different professionalities. Research starts with a brief literature review that scan and examine various innovation models that correlate innovation and entrepreneurship. Furthermore, notions of creativity and design, that are devoted to designers, are compared with entrepreneurship in terms of different processes. The research also contains a case study that examines a local and innovative startup which is founded by design entrepreneurs. In addition, nine other design entrepreneurs are interviewed in order to learn from their entrepreneurship experiences in a way that supports the findings of the case study. Results indicate to similar characteristics between interview designers and the literature. Moreover, creative thinking and creative problem solving skills of designers are observed to be the main differentiating characteristics.