Noktasal bir kirletici kaynaktan atmosfere deşarj edilen kirletici maddelerin bilgisayar programı yardımıyla saatlik olarak dağılımının hesaplanması
- Tez No: 35380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NURİ ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
m ÖZET Hava kirliliği problemleri, her geçen gün danada güncelleşmekte ve endüstri te sislerinin bulunduğu yoğun kentleşme bölgelerindeki yaşamı tehdit eder hale gel mektedir. Böyle sorunları çözümlemek ve hava kirletici kaynaklarının çevreye olan et kilerini tanımlamak için pek çok Matematiksel Modeller geliştirilmiştir. Bu Matematiksel Modeller yardımıyla bir bölgedeki endüstriyel tesislerden kaynaklanabilecek olan hava kirliliğine katkı değerini önceden tahmin edebiliriz. Burada yapılan çakmada hava kirliliğinin meteoroloji ile ilişkisi ve noktasal bir kaynaktan sürekli deşarj edilen kirletici maddelerin atmosferdeki saatlik dağılımları iki değişik model yardımıyla ve geliştirilen“C”programlama dilindeki bilgisayar programıyla he- saplanabilmektedir..0
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The problems of the air pollution increase with a rapid increase of industrialization and effect daily life in and around the places where settlement and industrial areas are together. To understand the effect of the air pollutant sources on the environment and solve the problem, a lot of mathematical models have been developed by many re searchers. By using these models, it is possible to predict contribution of an indusrial site on the air pollution of that area. In this work, the relationship between air pollution and meteorology was studied. As a result of this work, hourly dispersion of pollutants in the atmosphere form a con tinuous point source can be calculated by two different mathematical model and de veloped computer program in the“C”Programming Lanquage. O