Hava kirletici sabit kaynaklardan kirlenmenin çevreye dağılmasının incelenmesi
- Tez No: 1540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Hava kirliliği problemleri, her geçen gün daha da güncelleşmekte ve endüstri tesislerinin de bulunduğu yoğun kentleşme bölgelerinde yaşamı tehdit eder hale gelmektedir. Soruna çözümler bulabilmek ve hava kirletici kaynakların çevrelerine etkilerini tanı mi aya bilmek için çeşitli dağılıra modelleri oluş» turu! muştur» Bu matematik modeller yardımıyla bir yörede oluşabilecek hava kalitesi değerleri.önceden tahmin edilebilmektedir. Bu çalışmada sabit noktasal kaynak olan üç.büyük endüstri tesisinden yayınlanan kirleticilerin dağılımları incelenmiş matematik model yardımıyla bu kaynakların çevrelerindeki hava kalitesine katkıları belirlenmeye çalışılmıştır. Eş zamanlı olarak kaynaklar çevresinde hava kalitesi değerleri doğrudan ölçümle de tesbit edilmiştir. Bu ölçüm sonuçlan ile matematik model sonuçları karşılaştırılarak dağılım modellerinin yoğun yerleşim bölgelerinde geçerliliği araştırılmıştır. Çalışma 'sonunda görülen6 matematik model sonuçları ile ölçüm sonuçları arasındaki farklılıklar incelenerek., bunların nedenleri belirlenmeye çalışılmıştır, SUMMARY Air pollution problem has been a daily concern recently and it poses a major threat for the inhabited areas where an immense industrialization takes place* in order to alleviate the problem and determine the impacts of the air pollution sources in the receiving media, several distribution models are developed. Air pollution quality of a specific area can be predicted by means of these mathematical models* In this study» pollutants which are emitted from the three major industry., are analyzed and their possible impacts on the atmosphere are assessed by the use of the aforementioned approach* Air quality values near the pollution sources are measured directly and afterwards they are compared to the ones obtained from the mathematical model,. In conclusion, discrepencies occuring between the two.methods are studied and the possible reasons are attempted to explain» vi
Özet (Çeviri)