Socio-economic impact analysis of air pollution reduction scenarios with benmap-ce program: Dilovasi example
Hava kirliliği azaltma senaryolarının benmap-ce programı ile sosyo-ekonomık etki analizi: Dilovası örneği
- Tez No: 701470
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Meteoroloji, Meteorology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Meteoroloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atmosfer Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hava kirliliği, atmosferdeki kirletici gaz ve maddelerin belirli bir seviyeyi aşması sonucunda canlı yaşamına zarar veren durum olarak adlandırılır. Hava kirliliği, Dünyamızda yaşayan canlıları direkt ve dolaylı yoldan etkilemektedir ve küresel bir çevre felaketidir. Hava kirliliğinin nedenleri antropojenik kaynaklı emisyonlar ve doğal kaynaklı emisyonlar olarak gösterilebilmektedir. Antropojenik kaynaklı emisyonların başında fosil yakıtların tüketilmesi, endüstriyel faaliyetler ve ulaşımda kullanılan taşıtlar gelmektedir. Doğal kaynaklı emisyonlar ise volkanik patlamalar, toz fırtınaları, deniz tuzu emisyonları ve orman yangınları olarak gösterilebilir. Kaynaklar birçok faktöre göre sınıflandırılmakla birlikte hava kirliliği kaynakları en çok ölçülerine göre üç sınıfta incelenmektedirler. Bu sınıflandırmada hava kirliliği kaynakları noktasal kaynaklar, çizgisel kaynaklar ve alansal kaynaklar olarak üç sınıfta incelenmektedirler. Noktasal Kaynaklara örnek olarak organize sanayi bölgelerindeki fabrikalar ve endüstriler verilmektedir, bu kapsamda en çok karbon oksitler, metal oksitler ve azot oksit kirliliğine neden olurlar. Çizgisel kaynakların temelinde hava, raylı sistemler ve kara ulaşım araçlarının sebep olduğu kirlilik söz konusudur, buradaki kirliliği hidrokarbonlar, partiküler madde, azot oksitler ve kükürt oksitler oluşturmaktadır. Son olarak, alansal kaynaklar içerisinde evsel ısınma faaliyetleri yer almaktadır, bu faaliyetler sonucunda partiküler madde (PM1, PM2.5 ve PM10) ve kükürt oksitler atmosfere salınmakta aynı zamanda iç ortam hava kalitesini de oldukça etkilemektedir. Hava kirleticileri birincil kirleticler ve ikincil kirleticiler olarak ikiye ayrılır. Birincil kirleticiler direkt kaynaktan atmosphere salınımla oluşur, ikincil kirleticiler ise birincil kirleticilerin formasyonu ile meydana gelir. Birincil kirleticiler karbon bileşikleri (CO, CO2, CH4) ve VOCs; azot bileşikleri (NO, N2O, NH3); kükürt bileşikleri (H2S, SO2); partiküler madde (PM1, PM2.5 ve PM10 vb.) olarak sınıflandırılabilmektedir. İkincil kirleticiler ise NO2, O3, H2SO4 ve nitrik asit damlacıkları olarak örneklenmektedir. Hava kirliliği sorununun, ateşin bulunmasıyla birlikte başladığı düşünülmektedir, çünkü ateşin bulunmasıyla ısıtma ve ısınma faaliyetleri başlamıştır, bunu takiben volkanik patlamalarla birlikte hava kirliliğinin artışlarına sebep olduğu düşünülmektedir. Hava kirliliği ile ilk regülasyon Birleşik Krallık'ta Kral I. Edward tarafından kömürün yasaklanmasıyla yapıldığı bilinmektedir. Hava kirliliği üzerine yazılan ilk kitap ise yazar John Evelyn'in Fumifugium adlı 1661'de Londra'da basılan kitabı olduğu bilinmektedir. Dünyadaki hava kirliliğinin artışı son birkaç yüzyıldaki bilim ve teknolojideki hızlanmayla birlikte meydana gelmiştir. Özellikle sanayi devriminin arkasından Birleşik Krallık, Çin, ABD vb. gelişmiş ülkelerdeki emisyon seviyelerinin hızla artışına yol açmıştır. Bu tezde incelenen çalışma alanı Kocaeli'ne bağlı Dilovası ilçesidir. Dilovası ilçesi 2008 yılında Gebze'den ayrılıp bir ilçe haline getirilmiştir. Dilovası'nın nüfusu 51.060'dır ve yüzölçümü 118 km2'dir. İlçede 5 organize sanayi bölgesi ve 1 sanayi sitesi bulunmaktadır. Dilovası'ndaki hava kirliliğinin temel sebeplerinden biri buradaki endüstriyel faaliyetlerdir. Buna bağlı olarak, Dilovası ilçesi aynı zamanada hava kirliliğine bağlı kardiyovasküler hastalıklar, kanser vakaları ve ölüm oranları ile bilinmektedir. İlçede halk sağlığının hava kirliliği ile ilişkisini inceleyen birçok çalışmada Dilovası hava kirliliğinin ulusal ve uluslararası sınırları aştığı bilinmektedir. Dilovası'nda kirlilik analizleri incelendiğinde hava kirliliğinin çoğunlukla partiküler madde kirliliği olduğu anlaşılmaktadır. Dilovası bölgesinin iklimini örnekleyebilmek için Dilovası'ndaki meteoroloji istasyonuna ait 2014 - 2018 arası yağış, sıcaklık ve rüzgar hızı verileri incelenmiştir. Bu bitirme çalışması, varolan 117Y298 nolu TÜBİTAK projesinin bir çıktısı olarak düşünülürse, proje amaçlarından biri olarak belirlenen akıllı ulaşım sistemi ile oluşturulan alternatif güzergah yolunun Dilovası ilçesinin hava kalitesinin iyileştirilmesinin sosyo-ekonomik çıktılarının araştırılması bu bitirme tezinin ana araştırma sorusudur. Bu tezin amacı ise yoğun hava kirliliği ile bilinen Kocaeli-Dilovası bölgesinin hava kirliliği azaltılması için oluşturulan akıllı ulaşım sistemi senaryolarının sonucunda BenMAP-CE programı ile hava kirliliğindeki değişimin sosyoekonomik sonuçlarını incelemektir. Tezin özgün değeri ise Türkiye'de daha önce Dilovası gibi bir bölgenin sosyoekonomik sonuçları incelenirken BenMAP-CE programının bölgeye ait hem hava kirlilik ölçüm verisinin hem de atmosferik kimyasal model WRF-Chem'in gridlenmiş verisinin girdi verisi olarak kullanılmasıdır. TÜBİTAK projesi kapsamında 2014-2018 arası yapılan hava kalite analizlerinde Dilovası ilçesinin hava kirliliğinin, halk sağlığını tehdit eden seviyelerde olduğu görülmüştür. İlçedeki emisyon kaynaklarından biri olan ulaşım kaynakları için çevresel ve teknolojik bir çözüm olan akıllı ulaşım sistemi oluşturulması amaçlanmıştır. Bu akıllı ulaşım sistemi için TEM otoyoluna alternatif olan bir otoyol güzergahı oluşturulması planlanmıştır. Bu otoyol için kirlilik azaltıcı senaryolar yaratılmıştır. Senaryolarda yoğun trafiğe sürücülere bilgilendirme hizmetleriyle alternatif güzergaha yönlendirme veya yönlendirme olmadan müdahale edilmesi planlanmaktadır. Bu tezde akıllı ulaşım sisteminin verimli ve hızlı yanıt verebilen bir sistem olmasını sağlayan hava kirliliği azaltma senaryoları ele alınmıştır. Bu senaryolar sırasıyla Hava Kalite İndeksine göre oluşturulan senaryo ve Rüzgar Hızı ve yönüne göre oluşturulan senaryodur. Oluşturulan iki hava kirliliği azaltma senaryolarından birisi olan rüzgar hızı ve yönü senaryosu için ilk aşamada Dilovası ilçesinde ölçülen rüzgar yönü ve rüzgar şiddeti verileri kullanarak hakim rüzgar yönü ve rüzgar şiddeti analizi yapılmıştır. İkinci aşamada algoritma şeması oluşturulmuştur. Üçüncü aşamada rüzgar yönüne göre yönlendirme, yüzdesel veri olarak hesaplanmıştır. Son aşamada yüzdesel iyileştirmenin sosyoekonomik sonuçlarının hesaplanabilmesi için BenMAP-CE programı kullanılmıştır. Hava kalite indeksi akıllı ulaşım sistemi senaryosu için ilk aşamada ÇŞB'nin Dilovası'nda yer alan hava kalite istasyonundaki kirletici ölçümleri kullanılarak PM10, NO2 ve CO kirleticileri seçilip hava kalite indeks hesaplama formulasyonu oluşturulmuştur. İkinci aşama olarak endeks hesaplamaları yapılmıştır. Bu endekse göre karar algoritma şeması oluşturulmuştur. Üçüncü aşamada indekse göre yönlendirme sonucunda hava kirliliği azalımı yüzdesel olarak hesaplanmıştır. Son aşamada yüzdesel iyileştirmenin sosyoekonomik sonuçlarının hesaplanabilmesi için BenMAP-CE programı kullanılmıştır. Hava kalite endeksine göre oluşturulan senaryo, bölgedeki ulaşım emisyonlarından çıkan ve bölgedeki en çok kirlilik yaratan kirleticiler göz önüne alınarak oluşturulmuştur. Oluşturulan senaryo kurgusunda ise ÇŞB'ye ait D-100 ve TEM otoyollarının arasında yer alan Kocaeli-Dilovası hava kalite istasyonundan PM10, NO2 ve CO kirleticilerinin saatlik ölçümler alınıp hava kalite indeksi hesaplanması planlanmıştır, bunun sonucunda eğer endeks sonucu 0-50 arasında ve iyi kategorisinde yer almıyorsa alternatif güzergaha yönlendirme yapılması planlanmıştır. Senaryo için 2018 yılına ait hava kalite endeksi değerlendirmesi yapılarak hava kalite indeksi için limit değerlerin kaç kere aşıldığı göz önüne alınmıştır. Rüzgar Yönü ve Hızı senaryosu, 2018 yılına ait rüzgar yönü ve rüzgar şiddeti verilerinin analizi sonucunda belirlenen hakim rüzgar yönü ve rüzgar şiddetine göre oluşturulmuştur. Bu senaryoda da anlık rüzgar ölçüm verisine göre hakim rüzgar yönünde olup olmamasının değerlendirilmesi sonucunda alternatif güzergaha yönlendirme yapılması planlanmıştır. Bu senaryo için MGM'nin 2018 yılında Dilovası ilçesinde ölçtüğü rüzgar yönü ve rüzgar şiddeti verileri kullanarak hakim rüzgar yönü ve rüzgar şiddeti değerlendirmesi yapılmıştır. Bu aşamada rüzgar hız dağılımı ve rüzgar gülleri göz önüne alınmıştır. Senaryolara ait analizlerde sosyoekonomik hesaplamaları için EPA'ya ait BenMAP-CE programı kullanılmıştır. BenMAP-CE, basitçe hedef bölgedeki mevcut hava kirliliği değerleri üzerinden hava kalitesindeki iyileşmeyi (hava kirliliğindeki azalım yüzdesini) baz alarak sağlık ve ekonomi alanlarında sosyoekonomik çıktıları sunan bir programdır. Bunun için senaryolardaki yönlendirmelerin yapılmasıyla birlikte olası hava kirliliği azalım değerleri yüzdesel olarak hesaplanmıştır. Programın girdi verileri sağlık verileri, popülasyon verileri, hedef kirleticinin ölçüm verileri, bölgedeki nedensel ölüm oran verileri, ekonomik değer verileri ve son olarak belirlenen senaryodaki yüzdesel hava kirliliği azalım verisidir. BenMAP-CE programında kullanılan bütün veriler 2018 yılına ait veriler olup sosyoekonomik hesaplamalar bu yılın üzerinden yapılmıştır. Veriler sırasıyla TÜİK, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Dünya Bankası'ndan alınmıştır. BenMAP-CE'de girdi olarak kullanılan hava kirliliği verisi (PM10) için kullanılan iki farklı veri seti mevcuttur: İstasyon ölçüm verileri ve WRF-Chem modelinin gridli kirletici veri seti. Diğer girdi verileri için tek türde veri setleri kullanılmıştır. BenMAP-CE programı hesaplamalarını yaparken iki temel fonksiyonu baz almaktadır, bunlar sırasıyla Sağlık Etki Fonksiyonu ve Ekonomik Değerlendirme Fonksiyonudur. BenMAP-CE programı bu iki fonksiyon sayesinde ekonomik ve sağlık alanında istatiksel çıktı vermektedir. Senaryolar için yapılan BenMAP-CE deneyleri sonucunda hava kalitesindeki iyileşme yüzdesinin artışı, kısa vadede (5-10 yıl) hava kirliliği nedenli ölümleri azalttığı ve sağlık için harcanan ekonomik kaynakları azalttığı görülmektedir. Uzun vadede ise bölgedeki hava kalitesini arttırmak amaçlı harcanacak olan (akıllı ulaşım sisteminin oluşturulması ve hayata geçirilmesi için) para tutarının, iyileşme sonucunda tasarruf edilecek olan tutardan odaha az olduğu tahmin edilmektedir. Bu şekilde hem toplum sağlığı adına olumlu bir gelişme yaşanırken aynı zamanda bu tezde oluşturulan senaryolar gelecek yılların hava kirliliği seviyeleri bir nebze kontrol altına alınmış olacaktır. WRF-Chem çıktısının Dilovası sınırlarının içinde kalan gridlere ait 2018 yılı için saatlik kirletici verilerinin (PM10) BenMAP-CE programına girdi olarak verilmiştir. Oluşturulan iki hava kirliliği azaltma senaryosnun son aşaması olan BenMAP-CE programı ile sosyoekonomik analiz için ölçüm verisine ek olarak yeni bir yaklaşım olarak getirilmiştir. WRF-Chem modeline meteorolojik girdi olarak kullanılan veri NOAA'nın üretmiş olduğu 0.25 derecelik GDAS (Global Data Assimilation System) modelinin 2018 yılına ait saatlik verisidir. WRF-Chem modelinden alınan çıktı saatlik PM10 verisi şeklinde olup modelin arkaplan emisyonları için GOCART ve global emisyon envanteri olan EDGAR-HTAP emisyon verileri girdi olarak kullanılmıştır ve model çıktısının yatay çözünürlüğü 4 km'dir. Çalışmanın en büyük avantajlarından biri Türkiye'de BenMAP-CE ile yapılan ilk çalışma olmasıdır, bununla birlikte programda hava kirliliği verileri için genellikle default seçenekler kullanılmıştır. Hava kirliliğinin insanlar tarafından öneminin bilinmesine ragmen bu çalışmada BenMAP-CE gibi bir program hava kirliliği değişim sonuçlarının ekonomi ve sağlık açısından ne kadar etkili olduğunu göstermiştir. Bununla ters olarak, sadece ekonomi ve sağlık açısından incelenmesinin yeterli olmadığı, bu alanlara ekleme yapılması gerekmektedir. Bunun sonucunda hava kirliliği ve iklim değişikliği gibi özellikle antropojenik kaynaklı olan bu iki çevresel olaya karşı toplum farkındalık arttırılabileceği düşünülmektedir. Gelecek çalışmalarda Türkiye'de hava kalitesinin düşük olduğu diğer bölgeler/şehirler için bu program ile benzer bir sosyoekonomik analiz yapılabilir olmakla birlikte gelecekte olası emisyon artışlarına göre oluşturulan iklim model senaryolarının sosyoekonomik analizlerinin de yapılması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Air pollution is called an environmental situation that harms living things as a result of polluting gases and substances in the atmosphere exceeding a certain level. Air pollution, directly and indirectly, affects the living things living in our world and is a global environmental disaster. The causes of air pollution can be shown as anthropogenic emissions and natural origin emissions. The main anthropogenic emissions are the consumption of fossil fuels, industrial activities and vehicles used in transportation. Naturally sourced emissions can be shown as volcanic eruptions, dust storms, sea salt emissions and forest fires. The problem of air pollution is thought to have started with the discovery of fire, because heating and warming activities started with the discovery of fire, followed by volcanic eruptions, which is thought to cause increases in air pollution. It is known that the first regulation with air pollution was made by King Edward I in the United Kingdom with the prohibition of coal. It is known that the first book written on air pollution was the author John Evelyn's Fumifugium, which was published in London in 1661. The increase in air pollution in the world has occurred with the acceleration of science and technology in the last few centuries. Especially after a big event such as the industrial revolution, the UK, China, USA etc. This has led to a rapid increase in emission levels in developed countries. The study area examined in this thesis is the Dilovası district of Kocaeli. Dilovası district was separated from Gebze in 2008 and turned into a district. Dilovası has a population of 51,060 and an area of 118 km2. There are 5 organized industrial zones and 1 industrial site in the district. One of the main causes of air pollution in the district is the industrial activities in OIZs and industrial sites. In this context, Dilovası district is also known for cardiovascular diseases, cancer cases and death rates due to air pollution. In many studies examining the relationship between public health and air pollution in the district, it is known that the air pollution levels of Dilovası exceed national and international borders. When the air pollution analyzes in Dilovası are examined, it is understood that the air pollution is mostly caused by particulate matter pollutants. To sample the climate of the Dilovası district, precipitation, temperature and wind speed data between 2014 and 2018 of the meteorological station in Dilovası from TSMS were examined. This thesis is considered as an output of the existing TÜBİTAK project numbered 117Y298, the main research question of this graduation thesis is to investigate the socio-economic outputs of improving the air quality of the Dilovası district of the alternative route road created with the intelligent transportation system determined as one of the project objectives. This thesis aims to examine the socioeconomic consequences of the change in air pollution with the BenMAP-CE program as a result of the intelligent transportation system scenarios created to reduce air pollution in the Kocaeli-Dilovası region, which is known for its intense air pollution. The original value of the thesis is the use of both the air pollution measurement data of the BenMAP-CE program and the gridded data of the atmospheric chemical model WRF-Chem as input data while examining the socioeconomic results of a region like Dilovası in Turkey. In the air quality analyses carried out between 2014 and 2018 within the scope of the TÜBİTAK project, it was seen that the air pollution of Dilovası district is at levels that threaten public health and transportation emissions are one of the main emission sources. It is aimed to create an intelligent transportation system, which is an environmental and technological solution for transportation emissions. For this intelligent transportation system, it is planned to create an alternative highway route to the TEM highway. Pollution reduction scenarios have been created for this highway in this context. In these scenarios, it is planned to intervene in the heavy traffic with information services to the drivers, with or without redirection to the alternative route. In this thesis, air pollution reduction scenarios that make the smart transportation system an efficient and responsive system are discussed. These scenarios are called as Air Quality Index ITS scenario and Wind Speed and Direction ITS scenario respectively. In the first stage of the Wind Speed and Direction scenario, the prevailing wind speed and wind direction analysis were made by using the wind speed and wind direction data measured in the Dilovası district. In the second stage, the algorithm scheme for the scenario was created. In the third stage, the percentage of guiding to the new highway route according to the wind direction was calculated. In the last stage, the BenMAP-CE program was used to calculate the socioeconomic results of the improvement. For the air quality index smart transportation system scenario, in the first stage, PM10, NO2 and CO pollutants were selected using the pollutant measurements at the air quality station in Dilovası of the MoEU, and an air quality index calculation formulation was created. In the second stage, index calculations were made. According to this index, the decision algorithm scheme was created. In the third stage, the percentage of guiding to new highway route according to the air quality index was calculated, the percentage reduction value was used for BenMAP-CE input. In the last stage, the BenMAP-CE program was used to calculate the socioeconomic results of the percentage improvement. The AQI scenario was created by considering the most threatening pollutants in terms of public health and also caused by the transportation emissions in the region. In the scenario setup, it is planned to calculate the air quality index by taking hourly measurements of PM10, NO2 ve CO pollutants from the Kocaeli-Dilovası air quality station, which is located between the D-100 and TEM highways of the MoEU. If the AQI result was not between 0-50 (good), it was planned to guide to the alternative route. For the scenario, the air quality index of pollutants measured in 2018 was evaluated and the number of times the limit values were exceeded for the air quality index was considered. The Wind Direction and Speed scenario was created according to wind speed and direction data of 2018. In this scenario, it was planned to direct to an alternative route if the wind direction was not in the direction of the prevailing wind. For this scenario, the prevailing wind direction was analysed by using the wind speed and direction data measured in the Dilovası district in 2018 by TSMS. In the socio-economic analysis of the scenarios, EPA's BenMAP-CE program was used for calculations. BenMAP-CE is a program that presents socioeconomic outcomes in the fields of health and economy related to health, simply based on the improvement in air quality (percentage of reduction in air pollution) over the current air pollution values in the target region. For this, possible air pollution reduction values were calculated as a percentage, together with the guidance in the scenarios. The input data of the program are health data, population data, measurem