Üç farklı ni-ti döner alet sisteminin metal yorgunluğu ve korozyona karşı dirençlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of cyclic fatigue and corrosion resistance of three different nickel-titanium instruments
  1. Tez No: 353868
  2. Yazar: ELİF BAHAR ÇAKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. K. MELTEM ÇOLAK TOPÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, üç farklı Ni-Ti döner eğe sisteminin, kök kanal eğiminin metal yorgunluğu üzerine ve anodizasyon işleminin metal yorgunluğu ve korozyon direnci üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir.Birinci aşamada, üç farklı Ni-Ti döner eğe sisteminden (HeroShaper, RaCe ve TF) toplam 120 adet kanal eğesi (ISO 25/.04 taper) seçildi ve bunlar içerisinden 60 tanesinin yüzeyleri anodizasyon işlemiyle kaplandı. Tüm eğe gurupları iki farklı eğime sahip suni kanallarda test edildi. Kırılıncaya kadar geçen süre (saniye) kaydedildi ve her eğe için tur sayısı hesaplandı.Çalışmanın ikinci aşamasında, anodizasyon işleminin korozyon direnci üzerindeki etkisi incelendi. Eğe gurupları 37 Co'de %5'lik NaOCl içerisinde korozyon açısından değerlendirildi.Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak analiz edildi. Tüm eğe guruplarında, kanal eğimindeki artışla beraber metal yorgunluğuna bağlı başarısızlık da arttı. Eğe tipleri içerisinde, en yüksek metal yorgunluğu direnci TF eğelerinde, en düşük direnç de RaCe eğelerinde görüldü.Eğe tipleri arasında, anodizasyon işleminin farklı etkileri gözlendi. Bu işlemle HeroShaper ve RaCe eğelerinde metal yorgunluğu direnci azalırken, TF eğelerde artış kaydedildi.Korozyon testi sonuçlarına göre, anodizasyon işlemi sonrasında yalnızca HeroShaper eğelerde korozyona karşı direnç arttı. Anodizasyon işleminin RaCe ve TF eğelerde korozyon direncini olumsuz etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the cyclic fatigue of three different Ni-Ti rotary files under two different root canal curvatures and the effect of anodisation on cyclic fatigue and corrosion resistance.A total of 120 Ni-Ti rotary instruments (ISO 25/.04 taper) from 3 brands (HeroShaper, RaCe and TF) were selected and 60 of them were anodized then all of them were tested in simulated root canals with two different curvatures. The time until fracture was recorded and the number of cycles were calculated for each group.In the second part of this study, the effect of anodisation on corrosion resistance was assessed. The file groups tested in 5% NaOCl solution at 37 Co.The results were analyzed by statistically. For all groups, the cyclic fatigue failure increased with increasing the curvature of root canal. Among the file types, TF instruments were the most resistance to cyclic fatigue and RaCe instruments had the lowest results.The effect of anodisation was different among file groups. At HeroShaper and RaCe files, the resistance of cyclic fatigue was decreased but at TF it was increased.Anodisation had positive effect only HeroShaper files about corrosion resistance. It had negative effect on RaCe and TF file groups.