Gebelerde algılanan sosyal destek ile gebeliğe ve anneliğe uyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between perceived social support and adaptation to motherhood in pregnants
  1. Tez No: 353867
  2. Yazar: FİLİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gebelerde algılanan sosyal destek ile gebeliğe ve anneliğe uyumarasındaki ilişkinin incelenmesiAmaç. Bu çalışma, gebelerde algılanan sosyal destek ile gebeliğe ve anneliğe uyum arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Materyal ve Metot. Bu araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışmadır. Araştırma Sağlık Bakanlığı Erzurum Nenehatun Kadın-Doğum Hastanesi'nde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, araştırmanın yapıldığı yılda adı geçen hastanenin polikliniklerine başvuran gebeler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 2012 yılı Nisan-Mayıs aylarında ilgili hastaneye başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 241 gebe kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında ?Kişisel Bilgi Formu?, Eker ve Akar tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Çok Boyutlu Sosyal Destek Ölçeği? ve Beydağ ve Mete tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği' ne ait 2 alt boyut (Gebeliğin Kabulü ve Annelik Rolünün Kabulü) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılımlar, ortalama, Kruskall Wallis, Mann-Whitney U testleri ile korelasyon analizi kullanılmıştır.Bulgular. Gebelerin sosyal destek ölçeği toplam puan ortalamasının 66.7±14.1 olduğu bulunmuştur. Gebelerin, gebeliğin kabulü alt boyutuna ait puan ortalamasının 24.0±7.9, annelik rolünün kabulü alt boyutuna ait puan ortalamasının 24.1±6.0 olduğu belirlenmiştir. Gebelerin ve eşlerinin eğitim düzeyi yükseklikçe gebeliğin ve annelik rolünün kabulünün arttığı belirlenmiştir. Gebeliği planlı olan ve bebeği isteyen gebelerin, gebeliğin kabulü ile ilgili puan ortalaması 22.1±6.6, gebeliği plansız olan ve bebeği istemeyenlerin 38.8±5.8 olduğu ve puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olduğu bulunmuştur (p=0.001). İlk gebeliği olan, doğum yapmamış ve yaşayan çocuğu olmayan gebelerin, gebeliğin kabulü ile ilgili puan ortalamaları diğerlerine göre en düşük olduğu ve puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olduğu belirlenmiştir (p=0.012; p=0.015; p=0.006). Gebeliği planlı olan ve bebeği isteyen gebelerin, annelik rolünün kabulü ile ilgili puan ortalaması 23.1±4.9, gebeliği plansız olan ve istemeyenlerin 37.8±7.1 olduğu ve puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olduğu bulunmuştur (p=0.001). Daha önce düşük yapan ve küretaj olan gebelerin annelik rolünün kabulü ile ilgili puan ortalamalarının diğerlerine göre daha düşük olduğu ve puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olduğu belirlenmiştir (p=0.039; p=0.025). Gebelerde algılanan aile desteği arttıkça gebeliğin kabulü ve annelik rolünün kabulünün de arttığı belirlenmiştir.Sonuç. Gebelerde algılanan sosyal destek arttıkça, gebeliğe ve anneliğe uyumun arttığı tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler. Annelik rolü, gebelik, gebeliğin kabulü, gebelikte sosyal destek, hemşirelik.
Özet (Çeviri)
Examination of the Relationship Between Perceived Social Support and Adaptation To Motherhood in PregnantsAim. This study was conducted so as to examine relationship between perceived social support and adaptation to motherhood in pregnants.Material and Method. This study was carried out in descriptive and relationship manner. It was conducted in Erzurum Nenehatun Maternity Hospital of the Ministry of Health. The sample consisted of 241 volunteer pregnant women who applied to the hospital in April-May. 2 sub-set (Acceptance of Pregnancy, Acceptance of Mother Role) of ?Individual Information Form?, translated by Eker and Akar ?Multi-Dimensional Social Support Scale ?, translated by Beydağ and Mete ?Prenatal Self-Assesment Scale ? were used for the data collection purposes. Percentage distribution, averages, Kruskall Wallis, Mann-Whitney Utests and correlation analyses were made use for data evaluation.Findings. Total avarage score of social support scale of pregnants was determined as 66.7±14.1. In pregnants, avarage score of pregnancy acceptance of the sub-scala was found out to be 24.0±7.9, avarage score of motherhood acceptance of the sub-dimension was found out to be 24.1±6.0. It was found out that as the pregnants and spouses? education level increases, the acceptance of pregnancy and motherhood roles increased as well. Pregnants whose pregnancy was planned and avarage score of the acceptance of pregnancy and mother role was 22.1±6.6 in pregnants whose pregnancy was planned and who wanted to have the baby, the avarage score of the acceptance and pregnancy of mother role was 38.8±5.8 in pregnants whose pregnancy was not planned an who did not want to have the baby and it was found out that there was an statistically significant difference among two scores (p=0.001). The avarage score of acceptance of pregnancy in the first-time pregnants who did not have a labour and living child was the lowest when compared to others and the score difference was found out to be significant (p=0.012; p=0.015; p=0.006). The avarage score of acceptance of mother role was found out to be 23.1±4.9 in pregnants whose pregnancy was planned and who wanted to have a child, it was determined as 37.8±7.1 in pregnants whose pregnancy was not planned and who did not want to have a child, the score difference was specified as statistically significant (p=0.001). It was also found out that the average score of acceptance of mother role in women who had miscarriage and curettage was lower than others and score difference was specified as statistically significant. (p=0.039; p=0.025). It was discovered that as the level of perceived social support increases in pregnants, the adaptation to pregnancy and motherhood increases as well.Conclusion. It was found out that as the level of perceived social support increases in pregnants, the adaptation to pregnancy and motherhood increases as well.Key Words. Pregnancy, social destek in pregnancy, acceptance of pregnancy, the role of motherhood, nursing.