Susam yağı ve nitrofurazon içeren pomad ile hazırlanan burun tamponlarının tavşanlarda mukoza değişikliklerinin histolojik ve mikrobiyolojik olarak incelenmesi
Examination of histological and microbiological mucosal changes in rabbits using nasal tampons prepared with pomades containing sesame oil and nitrofurazone
  1. Tez No: 353889
  2. Yazar: ERKAN TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYİR GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda; burun tamponlarının nazal kavite üzerindeki histolojik ve mikrobiyal etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışma Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi Hayvan Laboratuvarı, Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ve Histoloji Anabilim Dalı?nda, 2011-2013 yılları arasında, ağırlıkları 1,9 kg ile 2,2 kg arasında değişen 36 adet aynı cins Yeni Zelanda erişkin erkek tavşan kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışmamızda kullanılan tavşanlar kendi aralarında altı alt gruba ayrıldı. Tavşanlara, gruplarına göre belirlenmiş olan nazal tamponlar yerleştirildi. Konulan tamponlar 48 saat tutulduktan sonra tüm gruplardan alındı. Daha sonra tamponların çekiminden hemen sonra ve 5. gün sonunda her iki nazal pasaj ve maksiller sinüsten eküvyon çubuğu ile kültür örneği alınarak mikrobiyolojik incelemesi yapıldı. Daha sonra burun ve sinüs kavitelerini içeren parafin bloklardan kesitler hazırlanarak ışık mikroskopisi ile yüzey epitelinin bütünlüğü, ödem, silya kaybı, goblet hücre hiperplazisi ve bez yapısı yönünden değerlendirildi. Susam yağı ve nitrofurozanlı tamponlama sonrası histolojik değerlendirmede; mukozal ödem ve konjesyon oluşumunda, inflamatuar hücre sayısının azaltılmasında susam yağı ve nitrofurozanın etkinliğinin daha fazla olduğu; mukozal savunmada ise nitrofurozanın daha etkin olduğu saptandı ancak bu fark istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Histolojik olarak susam yağının, nitrofurazona üstün olmadığı gözlendi. Mikrobiyolojik olarak değerlendirme yapıldığında susam yağının bakteri üremesini baskılamada 5. gün nitrofurazondan daha etkin olduğu ancak sıfırıncı gün susam yağı grubunun diğer gruplara göre daha fazla bakteri üremesine neden olduğu saptandı. İleriki dönemlerde, tamponlama işleminin susam yağı ile yapılmasının hem histolojik hem de mikrobiyolojik olarak sağladığı avantajlardan dolayı tercih edilebilecek bir madde olduğu düşünüldü, ancak bunun için daha çok sayıda klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to analyze the effect of the nasal tampons on histology of nasal cavity and microbiological growth of nasal cavity. In this research, the experiments were conducted using 36 New Zealand male rabbits weighting between 1.9- 2.2 kg at Abant Izzet Baysal University (AIBU) Medical School Animal Laboratory, Department of Microbiology and Department of Histology in between 2011-2013. The rabbits were divided into six groups. For each subgroup specified nasal packing were used. The tampons were kept in for 48 hours and removed. Right after the nasal packing removal and after 5 days, the specimens from both nasal passages and maxillary sinus obtained by nasal swab were analyzed microbiologically. Paraffin embedded nasal and sinus cavity sections were examined for surface endothelial integrity, oedema, cilia loss, goblet cells hyperplasia and gland structure. Based on the histologic examinations, it has been identified that nasal packing with sesame oil and nitrofurazone were more effective for the productivity of mucosal oedema and congestion and the decrease of inflammatory cell numbers. It has been also shown that nitrofurazone was more effective mucosal defense however it is not statistically significant. It was observed that sesame oil is not better than nitrofurazone histologically. Based on the microbiological examination, sesame oil was more effective for bacterial growth repression than nitrofurazone at day 5 whereas sesame oil resulted in more bacterial growth at day 0 compared to other subgroups. For future, nasal packing with sesame oil is thought to be advantageous for both histologically and microbiologically however it needs to be further evaluated.