Toprak işleme yöntemlerinin tütünde verim ve kaliteye etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 35390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ill TOPRAK İŞLEME YÖNTEMLERİNİN TÜTÜNDE VERİM VE KALİTEYE ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA OZ Bu çalışmada, farklı toprak işleme yöntemlerinin tütünün verimi ve kalitesi Üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, kulaklı pulluk, goble disk, kültivatör, toprak frezesi, rototiller, dipkazan, ve dişli tırmık kullanılarak 6 farklı toprak işleme yöntemi uygulanmıştır. Deneme, 1993 yılında, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre; rototillerin kullanıldığı toprak işleme yönteminde en az toprak sertliği tespit edilmiştir. En yüksek tütün verimi dipkazan kullanılan toprak işleme yapılan yönteminden sağlanmıştır. Tütün kalitesi., toprak işleme yöntemlerinden etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
IV A RESEARCH ON EFFECTS OF TILLAGE METHODS ON THE YIELD AND QUALITY OF TOBACCO ABSTRACT In this study, effects of different tillage methods on the yield and quality of tobacco had been researched. For this purpose, 6 various tillage methods were applied by using moldboard plough, goble disc, cultivator, rotary cultivator, rotarytiller, subsoiler and tooth harrows. The experiments had been carried out in randomized complete block desing with four replications, in 1993. According to results, the tillage method in which used rotarytiller was obtained the lowest soil compaction. The highest tobacco yield was provided from the tillage method in which used subsoiler. Tobacco quality was not: affected by tillage methods.