Broiler üretiminde farklı altlık materyallerinin birinci ve ikinci kez kullanımının performansa ve altlık özelliklerine etkileri
- Tez No: 35389
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSA SARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ill ÖZ Birinci ve ikinci kez kullanılan farklı altlık materyallerinin (talaş, kavuz+zuruf, zuruf, sap ve kavuz) broiler performansına ve altlık özelliklerine etkilerini belirlemek amacıyla 750'şer adet Ross PM3 broiler civciv 49 günlük yaşa kadar her bölmede 50 hayvan olacak şekilde tesadüf parselleri deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak 15 bölmede iki farklı denemede kullanılmışlardır. Birinci dönem taze talaş, kavuz+zuruf, zuruf, sap ve kavuz altlıklarda canlı ağırlık ortalamaları 2493+20.53, 2458.09±20.42, 2417.47±20.43, 2491.68±20 37 ve 2453.67+20.34 g; altlık nisbi nem değerleri %30.77±2.12, %33.26±0.43, %36.37±1.05, %28.74±1.93 ve %30.77±1.03 olarak gerçekleşmiş ve altlık materyallerinin canlı ağırlık ortalamaları üzerindeki etkisi ile nisbi nem düzeyleri arasında önemli farklılıklar bulunmuştur (P0.05), ölüm oranlan %9.3, %10.0, %10.0, %14.0 olarak belirlenmiş ve en yüksek ölüm oranı sap altlık grubunda gözlenmiştir. Yukarıdaki altlık materyallerinin ikinci kez kullanımında belirlenen canlı ağırlık ortalamaları 2499. 36± 18.74, 2490. 06± 18.75, 2453.08±18.89, 2480.68±19 05 ve 2473.87±18.94 g; yemden yararlanma oranlan 2.00±0.03, 1.99±0.03, 2.00±0.02, 2.06±0.02 ve 2.03±0.04; verim indeksi değerleri 257.05±9.26, 254.08±6.69, 250.92±7.85, 233.15±5.35 ve 238.50±12.68; karkas randımanı %74.90±0.29, %75.68±0.88, %74.38±0.63, %75.68±0.40 ve %74.62±0.38; Altlık nisbi nem düzeyleri %30.93±1.06, %30.77±0.89, %32.21±1.19, %31.42±1.04 ve %32.10±1.97 olarak gerçekleşmiş olup altlık gruplarının belirtilen özellikler üzerinde etkisi önemli bulunmamıştır (P>0.05). Ölüm oranlan %0.0, %0.7, %0.7, %5.3 ve %2.7 olarak gerçekleşmiş ve en yüksek ölüm oranı sap altlık grubunda gözlenmiş bunu kavuz altlık grubu izlemiştir. Göğüs kusuru ve bacak deformasyoniarı bakımından hem yeni hem de eski altlık gruplarında ciddi bir sorun çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
IV ASTRACT The aim of the study was to determine the effect of fresh and reused different litter materials (wood shaving, rice hull+hazelnut husk, hazelnut husk, wheat stalks and rice hulls) on broiler performance and the litter properties in two apart trial. In the first trial average body weight, the litter relative moisture at the age of 7th week as fallows; 2493.±20.53, 2458.09±20.42, 2417.47±20.43, 2491.68±20.37, and 2453.67±20.34 g; 30.77±2.12%, 33.26±0.43%, 36.37±1.05%, 28.74±1.93%. and 30.77±1.03% for the groups respectively, and the effect of litter materials on body weight and litter relative moisture values were significant (P0.05). Mortality rates 9.3%, 10.0%, 10.0%, 14.0%, and 11.3% were determined respectively, and groups reared on wheat stalks had higher mortality rather than other groups. The same litter materials used in the first trial were reused in the second trial, and body weight, feed conversion, production indices, dressing percentage, litter relative moisture values were determined as fallows; 2499.36±18.74, 2490.06±18.75, 2453. 08±1 8.89, 2480.68±19.05, and 2473.87±18.94 g; 2.00±0.03, 1.99+0.03, 2.00±0.02, 2.06±0.02, and 2.03±0.04; 257.05±9.26, 254.08±6.69, 250.92±7.85, 233.15±5.35, and 238.50±12.68; %74.90±0.29, %75.68±0.88, %74.38±0.63, %75.68±0.40, and %74.62±0.38; %30.93±1.06, %30.77±0.89, %32.21±1.19, %31.42±1.04, and %32.10±1.97 respectively. Body weight, feed conversion, dressing percentage, production indices, litter relative moisture values, production indices were not affected by reused litter types (P>0.05). Mortality rates 0.0%, 0.7%, 0.7%, 5.3% ve 2.7% were determined respectively, on the groups reared on the wheat stalks had higher mortality rates than other groups. The evidence of the breast blister and leg abnormalities were not found serious problems in both trial.