Plantar fasciitisli hastalarda ekstrakorporeal şok dalga ve düşük yoğunluklu lazer uygulamasının ağrı ve ayak fonksiyonları üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of effects of extracorporeal shock wave and low intensity laser application on pain and foot function in patients with plantar fasciitis
  1. Tez No: 353926
  2. Yazar: EDA ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. FATMA UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Plantar fasciitis erişkinlerde en sık karşılaşılan ayak problemlerinden biridir. Hastalığın tedavisinde topuk yastığı, egzersiz, medial ark desteği, ultrason, iyontoforez, EŞDT ve DYLT gibi çeşitli fizik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı; topuk dikeni bulunan plantar fasciitisli hastalarda EŞDT ve DYLT? nin ağrı ve ayak fonksiyonları üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmamıza 73 hasta dahil edilmiştir. Bireyler basit rastgele yöntemle üç gruba ayrılarak her gruba ev egzersiz programı, medial ark desteği ve topuk yastığı verilmiştir. Birinci gruba ilave olarak 2000 atım 0,2 j/mm2 enerji yoğunluğunda EŞDT?si haftada bir olmak üzere 3 seans uygulanmış, ikinci gruba ilave olarak 0- 5,6 j/cm2 enerji yoğunluğunda DYLT?si haftada üç olmak üzere 10 seans uygulanmış, üçüncü grup olan kontrol grubuna ise ilave tedavi uygulanmamıştır. Tüm bireyler tedavi öncesinde, tedavi sonrasında ve tedaviden üç ay sonra değerlendirilmiştir. Genel ağrı, ayak fonksiyonel indeksi (AFİ)?nin ağrı bölümü ile; sabah ilk adımda ve yürüme sonrasında hissedilen ağrı, görsel analog skalası (VAS) ile; yürüme hızı ve tempo (cadence), 12 dakika yürüme testi ile; ayak fonksiyonları, Amerikan Ortopedik Ayak-Ayak Bileği Derneği (AOFAS)?Arka Ayak Skoru ve AOFAS ?Orta Ayak Skoru ile değerlendirilmiştir. Her üç grubun genel ağrı, sabah ağrısı ve yürüme sonrası ağrısında anlamlı düzeyde azalmalar kaydedilmiştir. (p0,05) Ayak fonksiyonlarında her üç grupta da anlamlı gelişmeler kaydedilirken (p0,05) Sonuç olarak, EŞDT? nin egzersiz ve ortotik destek tedavisine katkı sağlamadığı; fakat DYLT? nin ağrının azaltılmasında tedaviye katkı sağladığı tespit edilmiştir. Plantar fasciitis tedavisinde DYLT? nin ESWT? den daha etkin bir tedavi yöntemi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Plantar fasciitis is one of the most common foot disorders in the adult population. Different modalities have been used in the treatment such as heel cup, medial arch support, exercise, iontophoresis, extracorporeal shock wave therapy (ESWT) and low intensity laser therapy (LILT). The purpose of this study was to examine the effect of ESWT and LLIT on pain and foot function in the patients with plantar fasciitis. 73 patients were enrolled in the trial. Patients were randomly assigned to receive orthotic supports, exercise and ESWT given weekly for 3 weeks to a total dose of at least 2000 mJ/mm2 (Group 1 =24) or orthotic supports, exercise and LILT (Group 2=27) given three times weekly for ten days at a dose of 0-5,6 j/cm2 or orthotic supports and exercise only (Control group = 22). Overall pain was determined by FFI; morning and post walking pain was recorded on VAS; foot function was evaluated by AOFAS ?mid foot and AOFAS ? hind foot; walking velocity and cadence were measured by 12 minute walking test. These values were measured at baseline, after completion of therapy and 12 weeks after completion of treatment. After treatment completion and at 12 weeks, there were significant improvements in overall, morning and post walking pain in all groups.(p0,05) A significant increase was seen in AOFAS hind-foot and AOFAS mid-foot in all groups. There was no significant difference for the foot function of the three groups after treatment. In conclusion, orthotic support in combination with exercise is an effective treatment with regards to relief of pain and increasing foot function. Performing ESWT along with these treatment modalities did not increase treatment efficiency, however performing DYLT along with these treatment modalities improved treatment efficiency with respect to pain relief. DYLT is more effective treatment than ESWT in the treatment of plantar fasciitis.