Spinal anestezide deksmedetomidinin peroperatif titreme insidansına etkisi
The effects of dexmedetomidine on peroperative shivering incidance under spinal anesthesia
  1. Tez No: 353961
  2. Yazar: RESUL ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ESMAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Elektif cerrahi için spinal anestezi uygulanan hastalarda; titreme insidansına intravenöz ve intratekal deksmedetomidinin etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Hastalar ve yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi etik kurul onayı alındıktan sonra, çalışmaya 18-65 yaş arası, ASA sınıflamasına göre I ve II olarak değerlendirilen, spinal anestezi altında elektif cerrahi planlanan 120 hasta dahil edildi. Herhangi bir premedikasyon uygulanmayan hastalara 500 ml %0.9 NaCl ile hidrasyonu sağlandıktan sonra, oturur pozisyonda 25 Gauge spinal iğne ile L3-4 veya L4-5 interspinal aralıktan dural ponksiyon yapıldı. Hastalar rastgele üç gruba ayrıldı. Kontrol Grubu?na (n=40); intratekal %0.5?lik levobupivakainden 15mg (3ml) + 0.3 ml %0.9 NaCl ve intravenöz %0.9 NaCl (1ml/kg/10dk, 0.5 ml/kg/sa) infüzyonu, İntravenöz Deksmedetomidin Grubu?na (n=40); intratekal %0.5?lik levobupivakainden 15mg (3ml) + 0.3 ml %0.9 NaCl ve intravenöz deksmedetomidin (Deksmedetomidin 1 ?g/ml olacak şekilde dilüe edilerek; 1ml/kg/10dk, 0.5ml/kg/sa) infüzyonu ve İntratekal Deksmedetomidin Grubu?na (n=40); intratekal olarak %0.5?lik levobupivakain 15mg (3ml) + 3?g deksmedetomidin (1/10 dilüe edilen deksmedetomidinden, 0.3 ml) ve intravenöz %0.9 NaCl uygulandı. Peroperatif dönemde hastaların sistolik arter basıncı, diastolik arter basıncı, kalp atım hızı, santral vücut ısısı ve titreme skorları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to compare the effecicacy of intravenous or intrathecal dexmedetomidine on the insidance of shivering on patients who scheduled spinal anesthesia for elective surgery. Material and method: After obtaining approval from Erciyes University Medical Faculty ethics committee and informed consent, we studied 18-65 yo, 120 patients (ASA I-II) scheduled for elective surgery under spinal anesthesia. After prehidration with 500 ml normal %0.9 NaCl and taking the patient sitting position, we performed dural punction via the levels of L3-L4 or L4-L5 with 25 Gauge spinal needle. Patients were randomly assigned into three groups. Control Group (n=40) patients recieved 3 ml (15mg) %0.5 levobupivacaine + 0.3 ml %0.9 NaCl intrathecally and intravenous %0.9 NaCl (1 ml/kg/10min and 0.5 ml/kg/h) infusion, Intravenous Dexmedetomidine Group (n=40) patients recieved 3 ml (15mg) %0.5 levobupivacaine + 0.3 ml %0.9 NaCl intrathecally and intravenous dexmedetomidine (dexmedetomidine diluted 1µg/ml and 1ml/kg/10min, 0.5ml/kg/h) infusion and Intrathecal Dexmedetomidine Group (n=40) patients recieved 3 ml (15mg) %0.5 levobpivacaine + 3 ?g dexmedetomidine (Dexmedetomidine diluted 1/10, 0.3 ml) intrathecally and intravenous %0.9 NaCl infusion. Patients? systolic arterial blood pressure, diastolic arterial blood pressure, heart rate, central body temperatures, shivering scores and side effects are recorded peroperatively.