Güncel hayatta yapılan egzersizin karaciğer fonksiyonlarına etkisi
  1. Tez No: 353960
  2. Yazar: GÜLFÜGAN KUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Karaciğer fonksiyon testleri birçok sebebe bağlı olarak yükselir. Bunlar hepatik veya ekstrahepatik nedenlere bağlı olabilir. Bunların yanı sıra American Gastroenterological Association (AGA)? a göre asemptomatik popülasyonda % 1-4 karaciğer enzim yüksekliği bildirilmiştir. Günümüzde sağlıklı yaşamı sürdürmek ve bazı hastalıkların tedavisine yardımcı olarak çeşitli egzersiz programları önerilir. Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı gibi bazı hastalıklarda, egzersiz tedavinin bir parçası iken, ağır egzersizsizin de asemptomatik karaciğer enzim yüksekliğine neden olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Bu çalışmada, orta ağırlıkta kabul edilen yürüyüş egzersizlerinin sağlıklı kişilerde karaciğer enzim değişikliğine sebep olup olmadığının araştırılması planlandı. Hastalar ve yöntem: Çalışmaya, 20-50 yaş aralığında, 20 erkek ve 20 kadın olmak üzere toplam 40 gönüllü dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen gönüllülerin egzersiz öncesi tam kan sayımı, AST, ALT, ALP, GGT, bilirubinler, CK, CKMB, total protein, albümin, LDH, lipid profili, viral hepatit göstergeleri çalışıldı. Yürüyüş bandında yürütülen gönüllülerde egzersizin standardizasyonu için maksimum kalp atımı, ?220 ? yaş ± 10? formülü ile hesaplanarak, % 70?ine ulaşılmaya çalışıldı. Bu değerlerin sağlanması için kan basıncı, nabız hızı takip edilerek gönüllülerin 2 km/saat ile başlanıp, kademeli olarak 5 km/saat hıza ulaşıp 30 dakika yürütülmesi planlandı. İlk yürüyüş günü 1.gün kabul edildi. İkinci yürüyüş egzersizi 3. gün yapıldı ve ilk yürüyüş gününden itibaren 2.günde, 4. günde ve 7. günde karaciğer fonksiyon testleri (AST, ALT, ALP, GGT, direkt bilirubin, albümin) ve CK, CK-MB tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Liver function tests may elevate due to several reasons. This can be due to hepatic and extra-hepatic reasons. In addition, American Gastroenterology Association (AGA) reported elevated liver enzymes in 1-4% of asymptomatic population. Currently, various exercise programs are recommended to maintain health and as an adjunctive in the treatment of diseases. While exercise is a part of therapy in diseases such as non-alcoholic fatty liver, there are studies indicating that heavy exercise also causes asymptomatic elevation in liver enzymes. In the present study, it was planned to evaluate whether or not walking considered as moderate exercise causes changes in liver enzymes of healthy individuals. Patients and Method: Overall, 40 healthy volunteer (20 men, 20 women, 20-50 years old). Before exercise, complete blood count, AST, ALT, ALP, GGT, bilirubin, CK, CK-MB, total protein, albumin, LDH, lipid profile and viral hepatitis markers were studied in all volunteers. To achieve standardization among volunteers scheduled to walk on treadmill, it was aimed to reach 70% of maximum heart rate estimated by following formula: 220-age±10. To achieve this goal, a 30-minutes walking exercise which was initiated at a rate of 2 km/hour and gradually escalated to 5 km/hour was planned with the monitorization of blood pressure and heart rate. The first day of walking exercise was considered as day 1. The second session of walking exercise was performed on the day 3. Liver function tests (AST, ALT, ALP, GGT, direct bilirubin, albumin) and CK and CK-MB measurements were performed on the day 2, 4, and 7.