İnferior oblik cerrahilerinin uzun dönem sonuçları
Long term results of inferior oblique muscle surgery
  1. Tez No: 353962
  2. Yazar: DENİZ DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM EVEREKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ Alt oblik kas hiperfonksiyonu (AOKHF) olan hastalara uyguladığımız alt oblik kas geriletmesi ve miyektomi yöntemlerinin etkisi ve başarı oranlarını değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışmaya AOKHF olan toplam 435 hastanın 764 gözü dahil edildi. Bütün cerrahi işlemler Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Şaşılık Bölümünde 1990- 2013 yılları arasında yapıldı. Hastaların cerrahi öncesi ve sonrası görme keskinlikleri, opere edilen gözlerdeki AOKHF miktarları, şayet varsa horizontal kayma miktarı not edildi. Alt oblik kas hiperfonksiyonu, 0?dan +4?e kadar derecelendirildi. Alt oblik kas cerrahisi myektomi (1. grup) ve alt oblik kas geriletmesi (2. Grup) olarak ikiye ayrıldı. BULGULAR 1. grupta 300 hastanın (170 kız, 130 erkek) 537 gözü ve 2. grupta 135 hastanın (78 erkek, 57 kız) 227 gözü ameliyat edildi. Yaş ortalaması 1. ve 2. grupta, sırasıyla 8,02 ve 8,12?di ve aralarında istatistiksel olarak fark yoktu (p > 0.05). Ortalama takip süresi 1. ve 2. grupta sırayla 31 ve 19 ay idi. Tüm olgular en az 3 ay takip edildi. Takiplerde 1. grupta %99 başarı, 2.grupta ise %97 başarı mevcut olduğu gözlendi. Nüks AOKHF gerçekleşen 1. grupta ki 3 olguya ve 2. grupta 7 olguya myektomi cerrahisi uygulandı. Hiçbir hastada cerrahi komplikasyon gelişmedi. SONUÇ Alt oblik kasın hiperfonksiyonunun tedavisinde hem myektomi ve hem de alt oblik kas geriletilmesi oldukça etkili yöntemlerdir. Ancak, geriletme yapılan olgularda alt oblik kasın addüksiyonda elevasyon görevinin korunup korunmadığı ve en azından bu açıdan miyektomiye göre daha üstün olup olmadığını araştırmak amacıyla daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate the effect and success rates of inferior oblique muscle myectomy or recession in patients with inferior oblique muscle hyperfunction (IOMHF) MATERIAL AND METHOD: A total of 764 eyes of 435 patients with IOMHF were included in this study. All surgeries were performed in the Strabismus Unit of Ophtalmology Department, Erciyes University Medical Faculty between 1990 and 2013. Pre- and post-operative visual acuities of the eyes, the degrees of IOMHF at the operated side and the amount of horizontal deviation, if present, were all recorded. Inferior oblique muscle hyperfunction was scaled from 0 to +4. Inferior oblique surgery was divided into myectomy (Group I) and recession (Group II) of the inferior oblique muscle. FINDINGS: A total of 537 eyes of 300 patients (170 girls, 130 boys) in group I and 227 eyes of 135 patients (78 boys, 57 girls) in group II were operated. The mean ages in group I and II were 8.02 and 8.12 years, respectively and the difference was not significant (p > 0.05). All patiens were followed up for at least 3 months with a mean of 31 and 19 months in groups I and II, respectively. The success rates were 99% in group I and 97% in group II during the follow up. Three patients in group I and 7 patients in group II who developed recurrence of IOMHF were all reoperated by myectomy. No surgical complication developed in any patients. CONCLUSION: Both myectomy and inferior oblique muscle recession are reliable and effective methods for the treatment of IOMHF. Although the success rate of recession was found to be as high as myectomy, further studies are necessary to evaluate the advantageous effect of recession regarding its normal elevation function during adduction when compared with the simple myectomy approach.