Diyabetik retinopati evrelerinin ve panretinal fotokoagülasyon tedavisi öncesi ve sonrasının oküler puls amplitüdü ve göz içi basıncı üzerine etkisi
The effect of diabetic retinopathy phases and panretinal photocoagulation treatment on ocular pulse amplitude and intraocular pressure
- Tez No: 353963
- Danışmanlar: PROF. DR. G. ERTUĞRUL MİRZA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada diyabetik retinopati evrelerinin ve panretinal fotokoagülasyon tedavisinin koroidal perfüzyona ve göz içi basıncına (GİB) etkisi olup olmadığının Dinamik Kontür Tonometre (DKT) kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya yaşları 40 ile 75 arasında değişen toplam 186 hastanın 342 gözü dahil edilmiştir. Çalışma grupları, yalnız diyabetes mellitusu (DM) olan 106 hastanın 183 gözü, DM ile birlikte hipertansiyonu (HT) olan 40 hastanın 80 gözü ve sağlıklı 40 hastanın 79 gözünden oluşmaktaydı. Bütün gözlerin görme keskinliği, biyomikroskopik ön segment ve fundus muayenesi, santral kornea kalınlığı ve DKT ile oküler puls amplitüdü (OPA) ve GİB ölçümleri yapıldı. Çalışmada yalnız DM`si olan hastalar diyabetik retinopatinin evresine göre 3 gruba ayrıldı: Diyabetik retinopatisi olmayanlar grup 1, nonproliferatif diyabetik retinopatisi olanlar grup 2, proliferatif diyabetik retinopatisi olanlar grup 3. Grupların OPA ve GİB değerleri kontrol grubuyla ve birbiriyle karşılaştırıldı. Çalışmanın ikinci basamağında, DM ile birlikte HT?si olan hastaların OPA ve GİB değerleri kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Ayrıca çok ciddi nonproliferatif diyabetik retinopatili (NPDR) ve/veya proliferatif diyabetik retinopatili (PDR) hastalara panretinal fotokoagülasyon tedavisi uygulanarak hastaların lazer öncesi ve lazer sonrası 1.saat, 1.ay, 3.ay OPA ve GİB değerleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to evaluate the effect of diabetic retinopathy (DRP) phases and panretinal photocoagulation treatment on choroidal perfusion and intraocular pressure (IOP) using Dynamic Contour Tonometer (DCT). Material and method: Three hundred fourty two eyes of 186 patients between the ages of 40-75 years were included in the study. Study groups consisted of 183 eyes of 218 patients with diabetes mellitus (DM), 80 eyes of 40 patients with hypertension (HT) and DM, and 79 eyes of 40 healthy controls. The results of visual acuity tests, biomicroscopic anterior segment and fundus examinations, central corneal thickness, ocular pulse amplitude (OPA) and IOP values using DCT of all eyes were obtained. Patients with DM were divided into 3 groups depending on the diabetic retinopathy (DRP) phase (Group 1: no DRP; Group 2: Nonproliferative DRP (NPDR); Group 3: Proliferative DRP (PDR)) and their OPA and IOP values compared with the control group (Group 4) and with each other. On the second step of the study, OPA and IOP values of the patients with HT and DM were compared with the control group. Also, in patients with severe NPDR and/or PDR, pre and post laser (1st hour, 1st month and 3rd month) OPA and IOP values were compared.