70'lerden günümüze kadın sanatçılarda bedenin sunumu
Representation of women artists' body from 70's to today
- Tez No: 353979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURETTİN BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada sırasıyla, sanat tarihinde, tasarım endüstrilerinde kadın bedenin temsili incelenerek, kadın bedenin eril bir dile sahip olan sanat tarihi içinde nasıl temsil edildiği ele araştırılmıştır. Bedenin sanatçının kendi sanat nesnesine /öznesine dönüşümü çağdaş sanatçılar kapsamında incelenmiş ve devamında kadın sanatçıların kadın imgesini feminist sanat tarihi sürecinde nasıl dönüştürdükleri , feminist eleştiriler ve sonucunda ortaya çıkan toplumsal cinsiyet teorilerinin kadının sanat alanındaki konumunu ne yönde değiştirdiği ve bu bağlamda bedeni ve bedenlerini bir başkaldırı aracı olarak kullanan seçilmiş bazı kadın sanatçıların gerçekleştirdikleri çalışmalar ekseninde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, respectirely, representation of woman body has examined in art history, design industries that has language of man ideology. Tranformation of artist's body as an object/subject is researched on contemporary artists' work. Subsequently tranformation of women artists' woman image with theories of gender in feminist art history, change of location is studied researched by the works of choosed women artists' art work.