Beyaz Yeni Zelanda Tavşanlarının bazı verimleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 35398
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZ BEYAZ YEN t ZELANDA TAVŞANLARININ BAZI VERİMLERİ ÖZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bu araştırma Beyaz Yeni Zelanda tavşanlarında büyüme ve karkas özellikleri bakımından Samsun ekolojik şartlarındaki bazı verimlerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Yavrular sütten kesim yasına kadar 50x50x40 cm boyutla rındaki demir profil ve galvanizli telden yapılan kafeslerde büyütülmüştür. Bu dönemden sonra 15'erlik 3 grup halinde % 17 ham protein 2600 kcal ME/kg enerji içerikli tavşan besi yemi ile 12 haftalık yaşa kadar besiye alınmışlardır. Kesim yasına kadar erkek ve dişi tavşanlar arasında can lı ağırlık bakımından farklılık bulunmamıştır (P>0.05) 12 haftalık yaştaki erkekler 2305.33 ± 81.25 g, dişiler 2244.33 ± 96.53 g canlı ağırlığa ulaşmışlardır. Karkas randımanı, yenilebilir iç organlar ağırlığı ve yenilebilir ic organların canlı ağırlığa oranı erkek ve dişilerde sırasıyla % 65.56 ± 1.48 - 63.73 ± 1.48, 103.17 ± 5.02 - 94.17 ± 4.25 g ve 6.83 ± 0.21 - 6.68 ± 0.30 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlara göre Beyaz Yeni Zelanda Tavşanlarının Sam sun Ekolojik şartlarına adapte olabildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON THE SOME PRODUCTION TRAITS OF WHITE NEW ZEALAND RABBITS. This Study was conducted to determine some production traits of White New Zealand rabbits the ecological conditions of Samsun. In terms of growth performances and carcass traits of White New Zealand rabbits. The rabbits were grown in the iron cage until the weaning age. Growing rabbits were fed a commerical rabbit diet (2600 kcal ME/kg, 17% crude protein) from 4 weeks of age to 12 weeks of age. Rabbits were slaughtered at the 12 weeks of age. The differences between the live weights of male and female rabbits were found in significant,(P>0.05) until the slaughtering age. The average live weights of male and female rabbits were determined as 2305.33 ± 81.25 g, respectively. The dressing percentage, edible viscera weight and edible viscera percentage of male and female rabbits were determined as 65.56 ± 1.48, 63.73 ± 1.48 % ; 103.17 ± 5.02, 94.17 ± 4.25 g and 6.83 ± 0.21, 6.68 ± 0.30 % respectively.