Bazı maddelerin gama ışını soğurma katsayılarının ölçümü ve stercam 4000'i gama kamerası ile spect görüntü çalışmaları
  1. Tez No: 35399
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARADAYI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ T. OKUMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
II ÖZET Nükleer tıpta gama kamera çalışmalarının kantitatif ve kalitatif değerlendirilmesinde, en önemli problemlerden biri organlar ile dedektör arasında yer alan dokuların neden olduğu ışın atenüasyonudur. Bu problemi incelemek amacıyla iki deneysel atenüas yon çalışması yapıldı. Birinci çalışmada yağ, su, kas ve kemik organik maddelerinin Tc, I ve Cs gama işim kaynaklan ile lineer soğurma katsayıları deneysel olarak ölçüldü. Sonuçlar literatürde bulunan değerlerle karşılaştırıldı ve literatürle uyumlu bulundu. ikinci çalışmada, bir radyoizotopun rutinde görüntüleme için kullanılan enerji pikine ek olarak daha düşük şiddetteki ikinci pikini (I67keV) kullanmak suretiyle sayım istatistiğinin, dolayısıyla görüntü kalitesinin arttırılması amacıyla SPECT (Single Photon Emission Computed Tomography) çalışmaları yapıldı. SPECT performans fantomu ile yapılan bu tomografik çalışmalarda iki enerji piki birlikte kullanıldığmda, literatürle uyumlu olarak, klasik tek pikli çekime oranla atenüasyon ortamı yokken % 43.7±6.4, İcm kalınlıkta %43.2±2.6, 2cm kalınlıkta %37±4.2, 3cm kalınlıkta %44.9±7.4 oranında daha fazla sayım alındığı gösterildi. Bu araşın görüntü kalitesine olan pozitif etkisi vizüel yorum, lezyon kontrastı ve sayım istatistikleri ile gösterildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In nuclear medicine, one of the most important problems in me qualitative and quantitative evaluation of the gamma camera studies is the radiation attenuation which occurs in the tissues located between the organs of interest and the detector. This problem was investigated by two experimental attenuation studies. In the first study, linear absorbtion coefficients of the organic substances of fat, water, muscle and bone was experimentally measured by gamma radiation sources,“ ^Tc/^I and ”'Cs. Results obtained were found in a good correlation with the literature. in the second study, SPECT (Single Photon Emission Computed Tomography) studies were made by using the second peak of 201jj ^57 j^y) m a iesser abundance to increase the counting statistics hence improving the imaging quality, in addition to the energy peak (2"*T1) used for routine imaging of the radioisotope. When two energy peaks were employed together in there tomographic studies made by the SPECT performance PHANTOM, in aggreement with literature, compared to the classical single peak imaging the counts were 43.7±.6.4 % higher without attenuation media and, 43.2±2.6 %, 37±4.2 % and 44.£t7.4 at the thicknesses of 1 cm, 2 cm and 3 cm respectively. Positive effects of this increment on the image quality was shown by visual interpretation, lesion contrast and counting statistics.