Çocukluk dönemi gastroözofageal reflü olgularında özofajit ile reaktif oksijen metabolitleri ve sitokinler arasındaki ilişki
- Tez No: 353999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ERTEM, PROF. DR. ENDER PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmada, gastroözofageal reflü hastalığı tanısında kullanılan reflü semptom skorlama anketleri ile endoskopik ve histopatolojik reflü bulguları arasındaki tutarlılığın araştırılması, endoskopik özofajit ile histopatolojik özofajit arasındaki tutarlılığın belirlenmesi, özofageal doku reaktif oksijen metabolitleri ve sitokin düzeyleri ile endoskopik özofajit ve histopatolojik özofajit arasındaki ilişkinin araştırılarak çocukluk dönemi reflü özofajit patogenezindeki rollerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gastrointestinal sistem yakınmaları nedeniyle başvuran ve üst gastrointestinal sistem endoskopik incelemesi endikasyonu konulan 59 hastaya işlem öncesinde yaş gruplarına uygun olarak Orenstein infant reflü anketi veya Manterola'mn reflü semptom skorlama anketi uygulandı. Özofagogastroduodenoskopi yapılan olguların özofagus dokusundan ikisi konvansiyonel histopatolojik inceleme, diğer ikisi de reaktif oksijen metabolitleri ve sitokin tayininde kullanılmak üzere toplam 4 adet biyopsi örneği, ayrıca yine histopatolojik inceleme amacıyla mide ve duodenumdan biyopsi örnekleri alındı. Reaktif oksijen metabolitleri tayini chemiluminescence yöntemi, interlökin-8 ve monosit kemoatraktan protein-1 ölçümleri sandwich ELİSA yöntemi ile yapıldı. Histopatolojik sımflandırmada Tozzi ve Vandenplas sımflamaları kullanıldı. Histopatolojik reflü özofajit varlığı altın standart kabul edilerek reflü skorlama sistemlerinin ve endoskopik incelemenin reflü özofajiti göstermedeki duyarlılık ve özgüllüğü değerlendirildi. Özofageal dokudaki re aktif oksijen metabolitleri değerini yansıtan luminol ve lucigenin düzeyleri ile interlökin-8 ve monosit kemoatraktan protein-1 düzeyleri semptom pozitif, endoskopik özofajit ve histopatolojik özofajit gruplarında normal olgularla karşılaştırıldı. Semptom pozitif gruptaki 31 hastanın 19 (%61.3)'unda, semptom negatif gruptaki 28 hastanın 12 (%42.8)'sinde endoskopik özofajit belirlendi. Semptom skoru pozitifliği ile endoskopik özofajit arasında istatistikselolarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Semptom skoru pozitifliği ile endoskopik özofajit saptanması arasında istatistikselolarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Semptom pozitif grup ile histopatolojik özofajit görülmesi arasında ileri derecede anlamlı bir ilişki varken, semptom negatif hastaların %60'dan fazlasında histopatolojik özofajit görülmesi nedeniyle özgüllük %35.7 gibi düşük düzeyde bulundu. Benzer şekilde endoskopik özofajit ile histopatolojik özofajit arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlenmekle birlikte, endoskopik özofajitin histopatolojik özofajiti göstermedeki özgüllüğü düşük olarak saptandı. Helicobacter pylori gastriti ile reflü özofajit arasında bir ilişki gözlenmedi. GER semptomu olan hastalar ve endoskopik olarak özofajit saptanan hastalarda normale göre luminol ve İL-8 düzeyleri (istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte) daha yüksek bulundu. Histopatolojik özofajit saptanan hastalarda, histopatolojik olarak normalolan çocuklara oranla doku luminol, MCP-l ve İL-8 ortalama değerleri daha yüksek olarak saptandı, lucigenin değerleri ise özofajitli ve normal gruplarda benzer düzeylerde bulundu. Gastritli olgular dışlanarak yalmzca özofageal inflamasyonu olan grupla normalolan olgular karşılaştınldığında tüm inflamatuar göstergelerin özofajitli grupta normal gruba göre daha yüksek olduğu görüldü, ancak bu artış istatistiksel anlamlılığa ulaşmadı. Sonuç olarak; GÖRH semptom skorlaması ile histopatolojik özojajitli olgular belirlenebilmekte, semptom skorunun düşük olması ise endoskopik ve histopatolojik özofajit varlığım dışlamamaktadır. İnflamasyon göstergeleri olan ROM ve sitokinlerin histopatolojik özofajitli olgularda artmış olduğu saptanmış olmakla beraber, aradaki fark istatistikselolarak anlamlı bulunmamıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Çocuk, gastroözofageal reflü, reflü özofajit, reaktif oksijen metabolitleri, sitokin.
Özet (Çeviri)
The aims of the present study were to investigate; -The consistency between gastroesophageal reflux symptom questionnaires and endoscopic and histopathologic findings of gastroesophageal reflux, -The consistency between endoscopic esophagitis and histopathologic esophagitis, -The relation between the endoscopic and histopathologic esophagitis and the levels of re active oxygen metabolites and cytokine measured in esophageal tissue, -And overall, to evaluate the role of reactive oxygen metabolites and cytokines in the pathogenesis of childhood reflux esophagitis. Children admitted to our elinic with gastrointestinal complaints who were planned to perform upper gastrointestinal (UGI) endoscopy were enrolled to the study. Orenstein infant reflux questionnaire or Manterola reflux symptom scoring questionnaire were applied to the 59 participant children. During esophagogastroduodenoscopy (OGD) 4 biopsies were taken from esophagus, 2 biopsies for conventional histopathological investigation, 2 biopsies for re active oxygen metabolytes (ROM) and cytokine investigation. Gastric and duodenal biopsies were taken for conventional histopathological investigations. Determination of ROM was made using chemiluminescence method, and interleukine-8 and monocyte chemoatractant protein-1 using sandwich ELISA methods. Tozzi and Vandenplas elassifications were used for evaIuation of esophagitis. The existence the histopathological esophagitis was accepted as the golden standart. The sensitivity and specificity of scoring systems and endoscopical evaluations were determined according to histopathologic esophagitis. Luminol and lucigenin levels reflected the ROM levels in the esophageal tissue. Luminol, lucigenin, interleukine-8 and monosit chemoatractant protein-1 levels were compared in patients with symptoms and endoscopic esophagitis and histopathologic esophagitis. Endoscopic esophagitis was detected in 31 patients (61.3%) in symptom positive group and 28 (42.8%) in symptom negative group. There was no statistical correlation between symptom scores and endoscopic esophagitis. There was a statistically significant correlation between symptom scores and histopathologic esophagitis. But, histopathologic esophagitis was found in more than 60% of children who have very low scores according to reflux questionnaires, so the specificity was found in only 35.7%. Although there was significant correlation between endoscopic esophagitis and histopathologic esophagitis, the specificity was low. Helicobacter pylori gastritis did not make any positive or negative effect on the frequency of reflux esophagitis. Luminol and IL-8 levels (although not statistically significant) were higher in symptom positive group and patients with endoscopic esophagitis, than in the normal group. According to histopathological classifications, luminol, MCP-l and IL-8 mean levels were higher in children having esophagitis, lucigenin levels were similar in normal group s and esophagitis group. After the exclusion of cases with gastritis, patients having only esophageal inflammation were compared with normal cases, and all inflamatory indicators were found to be higher in the esophagitis group than in the normal group, but the difference was not statistical significant. in conclusion, reflux questionnaires are helpful in identification of children who need detailed examination. High reflux symptom scores correlates well with histopathologic esophagitis but a low symptom score do not exclude endoscopic or histopathologic esophagitis. Although inflammation markers such as ROM and cytokines are found to be elevated in cases with histopathologic esophagitis, the difference is not statistically significant. This finding is different from the studies done in adult reflux patients and found in experimental model of esophagitis. An explanation to this might be the mild degree inflammation of the esophagus in our study group. KEY WORDS: Child, gastroesophageal reflux, reflux esophagitis, reactive oxygen metabolites, cytokine.