Çocukluk dönemi sağlık değerlendirme anketinin Türkçe versiyonu ve juvenil kronik artritte (JKA) geçerlilik ve güvenirliliğinin saptanması
The Turkish version of childhood health assessment questionnaire and determination of validity and reliability in juvenil chronic arthritis
- Tez No: 86563
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNAY SARPEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Çocukluk dönemi sağlık değerlendirme anketinin Türkçe versiyonu ve juvenil kronik artritte (JKA) geçerlilik ve güvenilirliğin saptanması Bu kesitsel çalışmada çocukluk dönemi sağlık değerlendirme anketinin (CHAQ) Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirliğin saptanması amaçlandı. Hastalık süresi 55.33±39.51 ay (4-150), yaş ortalaması 10.15±3.91 (2-16) olan 16 erkek, 14 kız toplam 30 JKA. hasta çalışmaya alındı. Orijinal CHAQ Türkçe'ye çevrilip adaptasyonu yapıldı. 8 yaş ve üstü çocuklara ve tüm ebeveynlere bu anket uygulandı. Hastalık aktivite ölçümleri ve fonksiyonel durum ölçümleri ile yapısal geçerlilik, iki haftadan daha uzun bir süreden sonra gerçekleştirilen anketler ile test-retest güvenilirlik, çocuk-ebeveyn anket sonuçlan ile interobserver güvenilirlik ve bölümler arası dizabilite indeksi (Dİ) ile internal güvenilirlik değerlendirildi. Çocuklar anketi ortalama 10.9±4.7 (5-20) dakikada, ebeveynler 8.64±3.58 (3-20) dakikada tamamladılar. Dİ ortalaması 0.76±0.78 (0-2.25) olup, sistemik ve poliartiküler başlangıçlı hastalar daha yüksek Dİ'ye sahiptiler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Turkish Version of Childhood Health Assessment Questionnaire and Determination of Validity and Reliability in Juvenile Chronic Arthritis (JCA) In this cross-sectional study, we aimed to determine the validity and reliability of Turkish version of the Childhood Health Assessment Questionnaire (CHAQ). According to EULAR (European League Against Rheumatism) criteria 30 JCA patients (16 male and 14 female) with age of 10.15±3.91 (2-16) whose duration of disease 55.33±39.51month were taken into study. The original CHAQ was translated and adapted into Turkish. Construct validity with disease activity measurement and functional status measurement, test-retest reliability with over two week interval, interobserver reliability between parent and child, internal reliability with intercomponent analyses were evaluated. The mean time of questionnaire completed for children was 10.9±4.7 (5-20) min., while it was 8.64±3.58 (3-20) for parents. The mean Disability index (DI) was 0.76±0.78 (0-2.25). Systemic and polyarticular onset JCA had higher DI.