Psoriasisli hastalarda serum leptin seviyesinin, deride leptin ve leptin reseptör ekspresyonunun araştırılması
- Tez No: 354054
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ERGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Psoriasis patogenezi kesin olarak bilinmeyen, kronik, inflamatuar bir deri hastalığıdır. Leptin, esas olarak adipoz dokudan sentezlenen ve enerji regülasyonunu sağlayan peptid yapıda bir hormondur. Son yıllarda leptin ile yapılan çok sayıda çalışmada, bu hormonun çeşitli immünolojik etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, psoriasis patogenezinde leptinin olası rolünü araştırmaktır. Vücut kitle indeksi normal sınırlarda olan 43'ü psoriasis, 20'si kontrol olmak üzere toplam 63 kişi çalışmaya alındı. Psoriasisli hastalar, PASI skoruna göre şiddetli olanlar (PASI>15) ve hafif-orta şiddette olanlar (PASI0,05). Ayrıca psoriasisli hastalarda serum leptin seviyesi, dokuda leptin ve leptin reseptör ekspresyonu hastalık süresiyle pozitif korelasyon gösterdi (sırasıyla p= 0,00, r= 0,974; p= 0,009, r= 0,325; p= 0,005, r= 0,422). Fototerapi öncesi ve sonrası serum leptin seviyesiyle, dokuda leptin ve leptin reseptör ekspresyonu istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermedi (p>0,05). Sonuç olarak, leptinin psoriasisin şiddeti ve süresiyle ilişkili olduğunu söyleyebiliriz. Buradan yola çıkarak, leptinin proinflamatuar etkilerini hedefleyen bir ilacın psoriasiste yeni bir adjuvan tedavi yaklaşımı olabileceğini düşünmekteyiz. ANAHTAR SÖZCÜKLER: psoriasis, leptin, leptin reseptör, PASI
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease and its pathogenesis is not clear yet. Leptin is a peptide hormone predominantly secreted from adipose tissue and is involved in the regulation of energy intake and expenditure. Recently, it has been shown to have several immunological effects in many studies. Our purpose is to investigate the possible role of leptin in psoriasis pathogenesis. A total of 63 people consisting of 43 psoriasis patients and 20 controls, whose body mass index was normal, were included in the study. Psoriasis patients were subdivided into 2 groups according to PASI scores; severe psoriasis (PASI > 15) and mild-modarate psoriasis (PASI < 15). Control group consisted of 10 patients with a skin condition other than psoriasis such as an inflammatory skin diseases or tumors (unhealthy controls) and 10 healthy controls. In 10 of the psoriasis patients in whom phototherapy was performed, data was obtained before and after phototherapy. Serum leptin levels, tissue leptin and leptin receptor expression were investigated in the whole study group. Mean serum leptin levels in psoriasis patients was higher than that of the controls but the difference was not statistically significant (19,68 ± 39,7 ng/ml vs 6,29 ± 6,65 ng/ml, p=0,36). However, when psoriasis patients were evaluated according to disease severity, serum leptin levels, tissue leptin and leptin receptor expression were significantly higher in patients with severe psoriasis than patients with mild-modarate psoriasis and controls (p0,05). In addition, serum leptin levels, tissue leptin and leptin receptor expression showed a positive correlation with disease duration in psoriasis patients (p= 0,00, r= 0,974; p= 0,009, r= 0,325; p= 0,005, r= 0,422, respectively). Serum leptin levels, tissue leptin and leptin receptor expression after phototherapy were not significantly different compared to baseline (p>0,05). In conclusion, we assume that leptin is related with psoriasis severity and duration. Therefore, a drug targeting the pro-inflammatory effects of leptin can be a new adjuvant therapeutic approach in psoriasis. KEYWORDS: psoriasis, leptin, leptin receptor, PASI