Süperfisiyal peroneal sinirin distal dallarının Diabetes Mellitus'a bağlı duyusal nöropati tanısında duyarlılığının araştırılması ve karşılaştırılması
- Tez No: 354066
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN TANRIDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Diyabete balı periferik sinir hasarının en sık karılaılan formu distal duyusal polinöropati olup, tanıda kullanılan en güvenilir tetkik sinir iletim çalımalarıdır. Rutin sinir iletim çalımalarının en büyük eksiklii ayak bilei distalindeki kalın çaplı lif tutulumunu gösteremiyor olmalarıdır. Hastalara erken evrede ve daha yüksek bir duyarlılıkla tanı koyabilmek için daha distalde yer alan duyu sinirlerinin iletimlerini deerlendirebilen, kolay uygulanabilir ve güvenilir yöntemlere ihtiyaç vardır. Bu çalımanın amacı, salıklı bireylerde ve diayebete balı distal duyusal polinöropatisi olan hastalarda, süperfisiyal peroneal sinirin distal dallarının sinir iletim çalımalarının uygulanması ve tanıdaki duyarlılıının aratırılması idi. Altmıbe ya altındaki salıklı kontrollerde medial dorsal kutanöz ve intermediate dorsal kutanöz sinir dallarına ait potansiyellerin elde edilebilir olduu gösterildi ve kendi laboratuvarımızın normal deerleri oluturuldu. Hasta ve kontrol gruplarından elde edilen veriler karılatırılarak, süperfisiyal peroneal sinirin her 4 dalına ait sinir iletim çalımalarının, DSP tanısında, rutin sinir iletim çalımalarından üstün ve oldukça duyarlı ve özgül olduu gösterildi. Duyusal sinir iletim çalımalarının birbirleri ile karılatırılması sonucunda intermediate dorsal kutanöz sinirin 1. ve 2. dalının DSAP amplitüdlerinin tanıdaki duyarlılıının (sırası ile %44,4 ve %50) medial dorsal kutanöz sinir dallarından daha yüksek ve medial plantar duyu sinir iletim çalımasına yakın deerlerde olduu gözlendi. ANAHTAR SÖZCÜKLER, Süperfisiyal peroneal sinir, ntermediate dorsal kutanöz sinir, Medial dorsal kutanöz sinir, Duyusal sinir iletim çalıması, Diyabetik polinöropati.
Özet (Çeviri)
Distal sensory polyneuropathy (DSP) is the most commonly encountered form of diabetic neuropathy. Nerve conduction studies (NCS) are the gold standards in the evaluation of diabetic polyneuropathy, nevertheless they are unable to detect large fiber involvement below the ankle. Therefore reliable and sensitive methods to evaluate distal parts of the feet are required. The purpose of this study was to evaluate distal superficial peroneal nerve branches in a group of diabetic patients with DSP and in healthy controls. We have shown that sensory conduction in the distal superficial peroneal nerve can be studied in all normal individuals in the 20–65 year age range. Among clinically defined 36 DSP patients, 1st and 2nd branches of medial dorsal cutaneous nerve action potential amplitude was abnormal in 14 (38,9%) and 11 (%30,6) of the patients furthermore 1st and 2nd branches of intermediate dorsal cutaneous nerve amplitude was abnormal in 16 (44,4%) and 18 (%50) of the patients respectively. As a result, we confirmed that bilateral NCS assessment of distal superficial peroneal nerve branches increases the rate of diagnosis of diabetic distal sensory neuropathy compared to assessment of routine nerve conduction. KEYWORDS, Superficial peroneal nerve, Intermediate dorsal cutaneos nerve, Medial dorsal cutaneous nerve, Sensory nerve conduction, Diabetic polyneuropathy.