Süt çocuğu epilepsilerinin ILAE 1989 ve önerilen ILAE 2001 sınıflamalarına göre sınıflanması
- Tez No: 354067
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Çalışma, İLAE 1989 ve önerilen 2001 Epilepsi ve Epileptik Sendromlar sınıflamalarına göre süt çocuğu epilepsilerini sınıflayarak, iki sınıflamanın sonuçlarının karşılaştırılmasını, sınıflamaların yeterlilik ve uygunluluğunu, sınıflanamama nedenlerini, sütçocuğu epilepsilerinin“doğru ve yeterli”sınıflamasının nasıl olması gerektiğini araştırmak amacıyla planlandı. Yöntem ve Hastalar: Çalışma 1ay-1 yaş arasında epilepsi tanısı alarak takip ve tedaviye alınan ve daha geç dönemde epilepsi tanısı alsa da süt çocuğu döneminde epileptik nöbet öyküsü olan 252 hasta üzerinde retrospektif ve prospektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların özgeçmiş, klinik, elektrofizyolojik, nöroradyolojik ve diğer özellikleri dökümante edildi ve etyolojik sınıflama yapıldı. Epilepsi sınıflaması İLAE 1989 ve önerilen 2001 sınıflamasına göre ana başlıklar ve alt başlıklar düzeyinde yapıldı, sınıflanamama nedenleri araştırıldı. Bulgular: ILAE 1989 sınıflamasına göre (ana başlıklara göre) tüm hastalar sınıflandırıldı: 118 hasta (%46.8) hasta“jeneralize epilepsiler ve sendromlar”, 69 hasta (%27.3)“lokalizasyona bağlı epilepsiler ve sendromlar”, 65 hasta (%25.9)“fokal veya jeneralize olduğu belirlenemeyen epilepsiler”grubunda yeraldı. ILAE 2001 önerilen sınıflamaya göre (ana başlıklara göre) ancak 186 (%73.8) hasta şu şekilde sınıflanabildi: 118 hasta (%63.4)“epileptik ensefalopatiler”, 53 hasta (%28.6)“semptomatik veya olası semptomatik fokal epilepsiler”, 8 hasta (%4.3)“bebeklik ve çocukluk çağının fokal epileptik sendromları”, 7 hasta (%3.7)“ailesel (otozomal dominant) fokal epilepsiler”grubunda yeraldı. Hastalar alt başlıklar göre her iki sınıflamayla tekrar sınıflandığında, 1989 sınıflamasına göre 216 hasta (%85.7), önerilen 2001 sınıflamasına göre ise 133 hasta (%52.7) sınıflanabildi (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was designed to investigate the adequacy and accuracy of ILAE 1989 and the proposed ILAE 2001 epilepsy and epileptic syndrome classifications, the reasons for failure of classification, to compare the results of both classifications and to find how to classify infantile epilepsies with adequacy and presicion by applying both classification schemes. Methods: This study was conducted both retrospectively and prospectively on a total of 252 patients diagnosed with epilepsy between 1 month to 1 year or patients who had a history of epileptic seizures during infancy, but diagnosed with epilepsy at a later stage in their lives. Medical histories, clinical, electrophysiological, and neuroradiologic findings were documented and etiological classification was performed. The epilepsy classification was done according to the ILAE 1989 and the proposed ILAE 2001 classification schemes and the reasons for classification failures were investigated. Results: All patients were classified according to the ILAE 1989 classification (taking in account the main headlines):“Generalized epilepsies and syndromes”- 118 (46.8%) patients,“epilepsies and syndromes due to localization”- 53 (27.3%) patients, and“epilepsies that cannot be determined to be focal or generalized”– 65 (25.9%) patients. According to the proposed 2001 classification (taking in account the main headlines), the distribution of the patients were:“Epileptic encephalopathies”– 118 (63.4%) patients,“symptomatic or probably symptomatic focal epilepsies”– 53 (28.6%) patients,“infantile and childhood focal epileptic syndromes”– 8 (4.3%) patients, and“familial autosomal dominant focal epilepsies”– 7 (3.7%) patients. When the patients were classified according to subheadings using both classification systems, 216 (85.7%) patients were classified using the 1989 scheme and 133 (52.7%) patients were classified using the proposed 2001 scheme (p< 0.05). The reasons for classification failures were found to be due to distinction between focal and generalized seizures, not identifying the etiology, localization the focus in cases with multifocal electrophysiologic discharge, and the inadequacy of classification subheadings in cases in which the etiology was elucidated. Conclusion: The ILAE 1989 classification has the basic structure to classify all cases by just using the main headlines, but has its drawbacks in its failure to cover infantile epilepsies and epileptic syndromes. The proposed 2001 classification is not as practical as the ILAE 1989 classification, its classification ratio is lower, and cases that not differentiated as focal or generalized cannot be classified. However, its inclusion of subheadings facilitate classification, especially in idiopathic focal epilepsies