Uzun dönem izlenen astımlı hastalarda atopi, hava yolu aşırı duyarlılığı ve immunolojik faktörlerin iyileşmeye etkisi
  1. Tez No: 354086
  2. Yazar: METİN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BARLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, uluslararası kılavuzlara uygun olarak uzun süredir bilim dalımız tarafından izlenen astımlı Türk çocuk1annın doğal öyküsü ve bunlan etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Allerji ve İmmunoloji Bilim Dalı tarafından yürütülen çalışmanın ilk sonuçlan 2001 yılında bildirilmiştir. Bu tezde aynı hasta grubunun 10 yıllık klinik izlem sonuçlannın bildirilmesi ve solunum fonksiyonlannın değerlendirilmesi planlandı. Çalışmaya, yaş ortalaması 15.9±3.5 yıl (10-25 yaş), ortalama izlem süresi 10.3±1.2 yıl (34 erkek, 28 kız) olan 62 hasta dahil edildi. İlk değerlendirmede, tüm hastalarda, bilgi formu dolduruldu, fizik muayene, prik allerji testi, bronkodilatörlü solunum fonksiyon testi (SFT), metakolin bronş provokasyon testi yapıldı. Daha sonra hücre kültürü yapılacak hasta gruplan şu şekilde belirlendi; Grup 1: 10 yıldır izlenen ve astım ve rinit semptomlan halen devam eden, ev tozuna duyarlı ve metakolİn testi ile bronş hiperreaktivitesi olan 7 hasta (AtopikSemptomatik), Grup 2: Astım ve rinit semptomlan gerilemiş, ev tozuna duyarlı ve metakolin testi negatif olan 7 hasta (Atopik-Asemptomatik), Grup 3: Astım ve rinit semptomlan gerilemiş, nonatopik ve metalçolin testi negatif olan 7 hasta (Non-atopik-Asemptomatik), Grup 4: Benzer yaş ve cinsiyette prick deri testi negatif olan sağlıklı 7 kişi de (Sağlıklı kontrol) kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Bu gruplarda periferik kan örneği alınarak periferik kan mononükleer hücreleri (PBMC) aynldı ve Dermatophagoides pteronyssinus 1 (Der p 1) ile uyanlarak hücre kültürü yapıldı. MACS ile Der p I-spesifik pan T hücre aynmı yapıldı ve CDmix ile uyanlarak tekrar 3 günlük kültür yapıldı. Üçüncü günün sonunda flow sitometri ile CD4+CD25+ lenfosit tayini yapıldı. Hastalann %51.6'sında astım, %69,4'ünde rinit bulgulannın halen devam ettiği tespit edildi. Ortalama 10 yıllık izlem sonucunda astım semptomlan ve BHR'si halen devam eden olgulann %96.9'unda prik deri testi pozitifliği olduğu tespit edildi. Yine başlangıçta (1995 yılı) atopik olan ve halen prik deri testi pozitifliği devam eden olgulann %85 'inde BHR ve %78'inde astım semptomlan devam ederken, başlangıçtan itibaren allerjen duyarlılığı olmayan olgulann hiçbirinde izlem sonunda astım semptomu ve BHR saptanmadı. İmmunolojik açıdan değerlendirildiğinde ise ev tozu akan duyarlılığı devam ederken iyileşen olgularda Der p l-spesifık CD4+CD25+ T lenfosiderin, semptomlan devam edenlere göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Sonuç olarak ortalama 10 yıl süre ile standart tedavi protokollerine göre izlenmiş astımlı Türk çocuklannın yaklaşık yansında semptomlannın devam ettiği ve bunu etkileyen en önemli faktörlerin ev tozu akan duyarlılığı ile BHR varlığı olduğu gösterilmiştir. Öte yandan, ev tozu akanna duyarlı olan ve semptomlan düzelmiş olan hastalann ev tozu akanna immunolojik tolerans geliştirmesinde spesifık CD4+CD25+ T lenfosiderinin rol alabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: We aimed to evaluate the natural history, predieting factors of asthmatic patients, and determining the role of CD4+CD25+ regulatory T cells (Treg) in maintaining the immunological tolerance during a long course of asthma. Study design/Method: In order to investigate the effect of atopy, bronchial hyperresponsiveness (BHR) and pulmonary functions on the natural history of 62 asthmatic children followed with a mean of 10 years, questionnaire, physical examination, pulmonary function test, methacholİne provocation and skin prick test were performed. Then, patients were divided into 4 group s in order to determine the role of CD4+CD25+ regulatory T cells in maintenance of immunologic tolerance. Moderately-persistent atopic children (group I) had FEVl ~ 80%, PC20 ~ 8mg/mL Symptom free, atopic children (group II) had FEVl ;;::: 80%, PC20 ;;::: 8mg/ml. Group III, consisted of symptom-free, non-atopic asthmatic patients with FEVl ;;::: 80%, PC20 ;;::: 8mg/ml. Group IV included healthy age-matched controls. PB MC was separated from 7 patients in each group. PBMC's were cultured with D.pteronyssinus for a period of 5 days and then T-Iymphocytes were harvested using MACS. Using Cdmix, Tlymphocytes were stimulated for 3 days and CD4+CD25+ T lymphocytes were measured using Flow-cytometry. Results: Mean age and follow-up duration of patients were 15±3.5 and 10.3±1.2 years, respectively. Fiftytwo percent of the patients had current asthma while 70% had current rhinitis. Among patients who have current asthma symptoms and bronchial hyperresponsiveness, 97% of them have a positive skin prick test for house dust mite. 78% and 85% of patients who were atopic after referral, stilI had asthma and BHR, while those who were non-atopic were free from asthma symptoms and BHR. On evaluation of immunologic aspect, Der p l-specific CD4+CD25+ T lymphocytes from non-symptomatic asthmatic patients with HDM-sensitivity were found to be statistically significant1y higher compared to the symptomatic counterparts. Conclusion: We concluded that Der p l-specific CD4+CD25+ T lymphocytes, play a crucial role in deve10ping and maintaining tolerance against HDM.