Nevşehir ili Kozaklı ilçesinin tarihi ve sosyo-ekonomik kültürel yapısı
Nevşehir province of Kozaklı district cultural history and socio-economic structure
- Tez No: 354093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmamızda Nevşehir İli Kozaklı İlçesi'nin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı ele alınmıştır. Çalışmada ilçenin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısına değinmeden önce bir giriş yapılmıştır. Girişte araştırma ile ilgili metodolojik bilgiler verilmiştir. Çalışmamız dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde Kozaklı'nın coğrafi konumu ve genel coğrafi özellikleri açıklanmıştır. İkinci bölümde ise Kozaklı tarihi açıklanmaya çalışılmıştır. Bu konuda çeşitli kaynaklardan yararlanma, gözlem görüşme yöntemlerine başvurularak araştırma yapılmıştır. Üçüncü bölümde Kozaklı ekonomik faaliyetleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise sosyo-kültürel yapısı ele alınmıştır. Sonuç bölümde ise eserin genel bir değerlendirmesi yapılmış araştırma esnasında dikkat çeken olumsuzluklar tespit edilerek çözüm önerileri teklif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this survey, socio-economic and cultural structure of Kozaklı, which is district of Province Nevşehir has been dealt. Before refering the socio-economic and cultural structure of the district, an introduction is made. The methodological information about the study is given in the introduction part. Our study is consist of four parts. In the first part the geographical location and general geographical features of the district are explained. The history of district Kozaklı is tried to be explained in the second part. Researches have been made about this subject by applying methods of observation and interview. in the third part Kozaklı's economic activity is explained. The socio-cultural structure is dealt. As a conclusion general assessment of the work has been made and solutions offered by identifying negations whic attract attention during the research.