Nevşehir ili Kozaklı ilçesindeki sağlık turizmi potansiyeli ve bu potansiyeli artırabilmek için yapılabilecekler
The current health tourism potential in Kozakli and things that need to be done to improve this potential
- Tez No: 348288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FIRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında; Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesindeki, sağlık turizmi potansiyelini açıklamak ve mevcut potansiyeli artırabilmek için yapılabilecekler konusunda öneriler oluşturmak amaçlanmıştır. Mülakat yöntemi kullanılarak yapılan araştırmaya, ilçede bulunan termal tesislerden 13'ü katılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre: İlçenin sağlık turizminde iyi bir noktaya ulaşması için gerekli alt yapının bulunduğu ancak tanıtım, uluslararası iletişim, eğitim, hizmet sunumu ve gerekli düzenlemelerin yapılması konularında birtakım eksiklikler olduğu tespit edilmiş ve bu yönde öneriler geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kozaklı, sağlık turizmi, termal turizm, medikal turizm
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is, explain potential health tourism and giving advice to rise current potential of health tourism in Kozakli county of Nevşehir. By using the method of interview, 13 thermal facility in county joined the research. According to findings of research : County have foundation to reach good position on health tourism, although county have sort of problems with introduction, international touch, presentation of service and perform of necessary needs to reach a fine position on health tourism. Also, few advices are given to solve these problems in findings of research. Key Words : Kozaklı, health tourism, medikal tourism, thermal tourism