Erzurumlu Mustafa Darîr'in Sîretü'n-nebî'sindeki Türkçe manzumeler: İnceleme-metin-Cilt I
Turkish poems in Siretü'n-nebi by Erzurumlu Mustafa Darir: Analysis-text
  1. Tez No: 354100
  2. Yazar: ESRA EGÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1468
Özet
Erzurumlu Mustafa Darîr, klasik Türk edebiyatının temellenmeye başladığı bir devir olan XIV. yüzyılda yaşamış bir şair ve nâsirdir. Yûsuf u Züleyhâ, Fütuhu'ş-Şâm Tercümesi, Yüz Hadis Yüz Hikâye gibi eserleri bulunan Darîr'in en önemli eseri, Sîretü'n-nebî'sidir. Darîr, bu eseri Memlûk sarayında yazmış ve Sultan Berkuk'a sunmuştur. Hz. Muhammed'in hayatını anlatan eser, nazım ve nesir şeklinde kaleme alınmıştır ve çeşitli kütüphanelerde pek çok nüshası bulunmaktadır. Bu tezde Sîretü'n-nebî'deki manzumeler Latin harflerine çevrilerek şekil ve muhteva açısından incelenmiş, böylece Erzurumlu Darîr'in Türk edebiyatı içindeki şairlik yönü ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Erzurumlu Mustafa Darir was a poet and writer who lived in the 14th century, when classical Turkish literature first emerged. Though Darir's work also includes Yusuf u Züleyha, Fütuhu'ş-Şam Tercümesi and Yüz Hadis Yüz Hikaye, his major and most well-known text is Siretü'n-nebi which he wrote to offer to Sultan Berkuk. This text takes the form of both poetry and prose to narrate the life of the Prophet Muhammad and overtime has many copies worldwide. In this thesis, poems in Siretü'n-nebi have been translated into the Latin alphabet and analyzed for their form and content to further emphasize Darir's poetic situation and character within Turkish literature.