Erzurumlu Mustafa Darîr'in Siretü'n-Nebî isimli eserinin III. cildi (giriş-metin-inceleme-dizin (Vr. 1b-105b)
Erzurumlu Mustafa Darir's Siretü'n-Nebi named works volume III (text- narrative- rewiev -index) (Vr. 1b-105b)
  1. Tez No: 531713
  2. Yazar: MERVE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 513
Özet
Eski Anadolu Türkçesi dönemi, Türkiye Türkçesinin oluşumu açısından önem arz eden devrelerinden birisidir. Bu dönemde genellikle dinî ve ahlakî içerikli eserler yazılmış olup“siyer”türünün de bu eserler içerisindeki yeri mühimdir. Çalışmamıza konu olan eserin metni transkripsiyonlu bir şekilde Latin alfabesine aktarılmıştır. Metnin imla özellikleri üzerinde durulmuştur. Gramer kısmı, ses ve şekil bilgisi özelliklerinin ortaya koyularak hazırlanmıştır. Gramatikal dizin hazırlanarak metinde yer alan kelimelerin anlamları, hangi dile ait oldukları, almış oldukları ekler tespit edilmiştir. Tüm bu çalışmalar sonucunda bir yazma eser daha ilim dünyasına kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Old Anatolian Turkish period is the most significant period of the formation and establishment phase of the development of the Turkish language. In this period, mostly texts containing religious and moral messages were written. Among these texts, the Siyer has an important place as a genre constructed around Hz. Muhammed's environment. It reflects the characteristic phonology and morphology of Old Anatolian Turkish. In our work, the text has been transmitted to Latin alphabet in a transcripted way. The features of spelling have been concerned. Its grammar has been prepared with he aim of indicating the text's phonology and morphology. By preparing an index with a dictionary, the meanings and the suffixes of the words and the languages to which these words belong have been detected. As a result of all these studies, one more script has been tried to be integrated to literary world.