Sıcaklığın schistocerca gregaria forsk., (Saltatoria: Acrididae)'nın vücut ağırlığı, besin tüketimi ve eşeğsel olgunluğa erişme süresine etkisi
- Tez No: 35412
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM GÜLEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, bir Sanatoria türü olan Schistocerca gregaha Forsk.'ın vücut ağırlığı, besin tüketimi ve eşeysel olgunluğa erişme süresi üzerine sıcaklığın etkisi incelenmiştir. Denemeler 25 ve 30 °C sıcaklıklarda, % 50 * 5 nisbi nem şartlarında yapılmıştır. Deney hayvanları nimfai hayatlarının ilk gününden itibaren hayatlarının 52. gününe kadar taze buğday çimi ve kepek ile beslenmiştir. Nimflerin besin tüketimi, besini biomasa dönüştürme yetenekleri, ergin oluncaya kadar geçen sürede sıcaklık artışı ile doğru orantılı olarak artmıştır. Bununla birlikte, ergin olduktan sonra eşeysel olgunluğa kadar geçen dönemde daha az besin tükettikleri tesbit edilmiştir. S. gregaria' da sıcaklıktaki artış vücut ağırlığında artış sağladığı gibi, yumurtadan ergine kadar olan gelişim süresini ve nimf döneminin başlangıcından itibaren eşeysel olgunluğa kadar geçen süreyi kısaltm ıştır. Test hayvanlarında tüketilen besini biomasa dönüştürme yeteneği 25 °C de % 29 olduğu halde, 30 °C de bu değer % 32 olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of the temperature change on the body weight, food consumption and the attainment time to sexual maturation in Schistocerca gregaria, Forsk. The effects of temperature change on the body weight, food consumption and the attainment time to sexual maturation in Schistocerca gregaria, Forsk. were investigated. Tests were done at 25 and 30 °C temperatures, and 50 * 5 % relative humidity conditions. Test animals were feed on fresh wheat grass and bran from the first day of nymphal stage to the 52*h day of their lives. The food consumption of nymphs was increased directly proportional by increasing at temperature until they attain to adult live. After adult emergence, however, until reaching the sexual maturation, they consumed less food than nymphs. Temperature increase not only effected the food consumption but also it affected the body weight, the developmental time (from egg to adult) and attainment time to sexual maturation from beginning of nymphal stage in S. gregaria. The efficiency of conversion of ingested food to body substance at 25 °C has been founded as 26 %, whereas at 30 °C the same degree has been established as 30 %.