Değişik vejetasyon dönemlerinde uygulanan azotlu gübrenin ayçiçeğinin (Helianthus annuus L.) verim ve önemli tarımsal özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 35411
  2. Yazar: ÖMER ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUDRET KEVSEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Samsun ekolojik şartlarında ayçiçeği bitkisinde azot uygulama zamanını belirlemek amacıyla 1992 ve 1993 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada Tordillo çeşidi ayçiçeği kullanılmıştır. 15 farklı uygulama zamanı ve kontrol parseli ile 16 işlem denemenin konusunu oluşturmuştur. Tüm uygulamalarda 10 kg/da azot kullanılmıştır. En yüksek tane ve yağ verimi azotun yarısı ekimde diğer yarısı bitkiler 15cm'lik devrede iken uygulanmasından alınmıştır. Bu değerler sırasıyla 338.55 ve 129.74 kg/da olmuştur. ABSTRACT This study was conducted to determine the effect of nitro gen application times on sunflower, under the ecolojical condi tions of Samsun in 1992 and 1993 years. The cult i var tordillo was used in this study. 16 different application were used treatment of this study. 10 kg/da nitrogen were used in all application. The highest seed and oil yield were obtained in application no 6*H
Özet (Çeviri)