Topkapı Sarayı Kütüphanesi Revan No:1972'de kayıtlı Mecmû'a-i Eş'âr (vr.1b-80a): İnceleme-metin
  1. Tez No: 354148
  2. Yazar: AHMET ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZÜLFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 451
Özet
Çalışmamız, ?Topkapı Saray Kütüphanesi Revan 1972? nu-marada kayıtlı olan antoloji niteliğindeki şiir mecmuasının 1b-80a va-raklarının transkripsiyonlu metninden ve bu metnin incelenmesinden oluşmaktadır. Transkripsiyonlu metnin hazırlanmasından sonra bu bölümün muhtevası hakkında inceleme tarafımızca yapılmıştır. İstinsah tarihi hakkında bir bilgi yer almayan mecmua top-lamda 405 varak olup divan tertibi üzere derlenmiştir. Mecmuada en fazla 16. yüzyıl şair ve şiirleri yer almaktadır. En fazla şiiri yer alan şairlerden ilk ikisi Bâkî ve Necâtî Bey?dir.
Özet (Çeviri)
The study "Topkapı Saray Kütüphanesi Revan 1972? number stored in the nature of an anthology of poetry magazines 1b-80a consists of examining the transcribed text and the text pa-ges.transcriptional analysis of the content of this section after the preparation of the text were made by us. Copied information about the history and sofa are not inclu-ded in the composition of magazines to leaf collected a total of 405. Ritual, more than 16 century poets and poems are inclu-ded.The first two of the poets and poetry maximum Bâkî and Ne-cati Bey.