Renal replasman tedavisi alan hastalarda yaşam kalitesi
The quality of life of patients receiving renal replacement therapy
- Tez No: 354181
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son dönem böbrek hastalarında hemodiyaliz (HD), periton diyalizi (PD) ve renaltransplantasyon (TX) olmak üzere başlıca 3 renal replasman tedavisi (RRT)uygulanmaktadır. Kronik hastalıklarda yaşam kalitesi, tıbbi tedavinin etkilerinideğerlendiren önemli göstergelerden biridir. Bu çalışmanın amacı, farklı RRT alanson dönem böbrek hastalarında yaşam kalitesini karşılaştırmaktı. ÇalışmayaCerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden 18 yaşından büyük ve en az 1 yıldır aynı tedaviseçeneğini alan hastalardan 31 HD, 30 PD ve 31 TX hastası rastgele seçildi.
Özet (Çeviri)
In the end stage renal disease treatment hemodialysis (HD), peritoneal dialysis (PD)and renal transplantation (TX) are applied as 3 mainly renal replacement therapies.Quality of life is one of the important indicators of the effects of medical treatment inchronic diseases. The aim of this study was to compare the quality of life of patientsreceiving different RRT. 31 HD, 30 PD and 31 TX patients older than 18 years andreceiving treatment for more than 1 year from Cerrahpaşa Medicine Faculty wererandomly chosen.