Kronik renal replasman tedavisi alan hastalarda kan basıncı kontrolü ve inflamasyonun yaşam kalitesine etkisi
The effect of inflammation and blood pressure measurement on health related quality of life in patients of chronic renal replacement therapy
  1. Tez No: 359051
  2. Yazar: EDA ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME PAYDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kronik Renal Replasman Tedavisi Alan Hastalarda Kan Basıncı Kontrolü ve İnflamasyonun Yaşam Kalitesine Etkisi Giriş ve Amaç: Son dönem böbrek yetersizliği (SDBY) nedeni ile takip edilen hasta sayısı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün artmaktadır. Hemodiyaliz (HD), periton diyalizi (PD) ve böbrek nakli (Rtx) ile tedavi edilen hastalarda yaşam kalitesi ile morbidite, mortalite arasında yakın bir ilişkinin olduğu gözlenmektedir. HD, PD, Rtx hastalarında mortalite ile ilişkili olan yaşam kalitesini etkileyen etmenlerin belirlenmesinin yaşam kalitesini daha iyi hale getireceği ön görülmektedir. Çalışmamızda; farklı renal replasman tedavisi alan SDBY hastalarında, renal replasman tedavi modalitesinin, inflamasyon belirteçlerinin, kan basıncı kontrolünün sağlıkla ilgili yaşam kalitesi ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalında tedavi edilen 16 hemodiyaliz ve 17 periton diyalizi hastası ve 27böbrek nakil hastası alınmıştır. Kontrol grubunu hipertansiyon ön tanısı ile Nefroloji polikliniğine başvuran 29 kişi oluşturmuştur. Hastaların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, böbrek yetersizliği nedeni, diyaliz tedavi yöntemi (HD, PD), diyaliz tedavi süresi, böbrek nakli süresi, kullandıkları ilaçlar [antihipertansif (ACE inhibitörü, ARB, beta bloker, kalsiyum kanal blokeri, alfa bloker, diüretik), immunsupresifler ve diğerleri] ve fizik muayene bulguları kaydedildi. Yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için tüm hastalar tarafından AKBM günü short form (SF-36) formu dolduruldu. AKBM oskillometrik tipte, model ve numarası Spacelabs Healt Care 2010 ref 90207-1Q, SN 207-063257 marka olan cihaz ile yapıldı. Moduler DPP cihazıyla, CRP Dode Behring II" marka cihazla immünotürbimetrik yöntemle, ferritin, Roche Modüler sistem cihazla immünotubimetrik yöntem ile çalışıldı. Tam kan sayımı Beckman marka coulter cihazı ile çalışıldı. IL-6 ve IL-10 ölçümü ise ELISA yöntemi ile (DIAsource, Belçika) çalışıldı. Bulgular: Yaşam kalitesi alt birimleri puanları PD ve HD hastaları karşılaştırıldığında fiziksel fonksiyon puanı dışındaki tüm alt grup puanları HD hastalarında daha yüksek idi. HD hastaları ve Rtx hastalarının karşılaştırmasında ise yaşam kalitesi ölçeğinin tüm alt grup puanları Rtx hastalarında daha yüksekti ve ağrı, mental sağlık, sosyal fonksiyon, fiziksel fonksiyon alt birimlerindeki fark istatistiksel anlamlı idi. (p0,05) HD ve Rtx hastalarına bakıldığında ise DKB ve DKB yükü ölçümlerinde anlamlı farklılık yok iken diğer ölçümlerde ise istatistiksel anlamlı fark mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Patients diagnosed with end stage renal disease (ESRD) are icnreas, ng in our country as well as all over the world with each passing day. There is close relationship between hemodialysis (HD) and peritoneal dialysis (PD), and kidney transplant (RTX)-treated patients' morbidity and quality of life. Determining The factors that are influencing the mortality and quaility of life of the HD, Pd and Rtx patients' will increase the quality of life. We aimed to determine the relationship between the modality of renal replacement therapy, the inflamation indicators and controlling blood pressure with health related quality of life in ESRD patients whom treated with different renal replacement therapies. Materials and Methods: In this study, 16 hemodialysis, 17 peritoneal dialysis and 27 renal transplant treated patients e who were admitted Cukurova University Faculty of Medicine, Nephrology Clinic, were included. The control group is consisted of 29 people who were admitted to Nephrology Clinic with diagnosis of Hypertension. The age, gender, educational status, renal failure caused by the dialysis treatment (HD, PD), dialysis duration of treatment, kidney transplant period, used drugs [antihypertensives (ACE inhibitors, ARBs, beta-blockers, calcium channel blockers, alpha blockers, diuretics), immunosuppressive and others], and physical examination findings were recorded. To evaluate the quality of life for all patients, the ABPM day short form (SF-36) form was filled by all patients. ABPM was performed with oscillometric type, model and number spacelabshealtcar 2010 ref 90207-1Q, SN 207-063257 brands. Moduls were stuied with DPP machine, CRP was studied by immunoturbimetric method with Dode Behring II" type machine, ferritin was studied by immunoturbimetric method with Roche Moduler system type machine. Full blood count was stuied by Beckman type coulter machine. Il-6 and Il-8 measurement is studied by ELISA method. (DIAsource, Belgium) Findings: When PD and HD patients' subunit of quality of life points were compared, in HD patients all of the subunit points were higher except physical fucntion points. In a comparison of HD patients and Rtx patients, all subgroups of QOL scores were significantly higher in patients with Rtx, and pain, mental health, social function, physical function was statistically significant in sub-units. (p 0.05) When looking at HD and Rtx patients, no significant differences in the measurement of DBP and DBP load while there was a statistical difference in other measurements.