Kronik böbrek yetmezliği olan konservatif tedavi ve farklı renal replasman tedavisi gören hastalarda gastrointestinal sistem semptom ve bulgularının karşılaştırılması
Comparing of gastrointestinal system symptoms and disorders of patients with chronic renal failure who having conservative treatment and different renal replacement treatments
- Tez No: 242888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Nefroloji, Gastroenterology, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
KBY, tüm sistemleri etkilediği gibi gastrointestinal sistemi de etkilemekte,gastrointestinal sistemde histolojik, fonksiyonel ve mukozal birçok değisikliğe yolaçabilmektedir. KBY'nde gastrointestinal sistem sikayet ve komplikasyonları çok sıkgörülmekte, sonuç olarak hem hastanın yasam kalitesini kötülestirmekte hem demorbidite ve mortalitede artısa yol açabilmektedir. Bu sikayet ve bulguların ayrıca KBYtedavi modalitelerine göre de farklılıklar gösterdiği belirtilmektedir. Bu nedenlegastrointestinal sistem sikayet ve bulgularının tespiti, tedavi sekli ile iliskisi, altta yatansebeplerin aydınlatılması ve tedavisi, KBY hastalarının yasam kalitesinin artırılması,morbidite ve mortalitenin azaltılması açısından önemli olacaktır.Çalısmamızda KBY hastalarında gastrointestinal sistem semptomlarınınsıklığını, uygulanan tedavi sekline göre bu sikayet ve bulguların değisip değismediğinibelirlemeyi amaçladık. Çalısmaya 97 prediyaliz dönem, 92 peritondiyaliz tedavisi alan,101 hemodiyaliz tedavisi alan hasta dahil edildi. Hastalara gastrointestinal sistemsikayetleri, geçirdikleri gastrointestinal sistem hastalıkları, özgeçmis özellikleri vekullandıkları ilaçlar anket tarzında yüz yüze görüsme ile soruldu, muayeneleri yapıldı.Son 3 ay içinde yapılmıs olan endoskopi, kolonoskopi, batın ultrasonografi ve batıntomografi sonuçları değerlendirildi.Genel olarak dispepsi (%50), bulantı (%45), epigastrik ağrı-yanma (%44),istahsızlık (%38), geğirti (%36), kusma(%32), kabızlık (%32) ve gastroözefagial reflüsikayetleri en sık görülen sikayetlerdi. Hastalarda gastrit (%62), GÖR (%39), hemoroid(%19), IBS (%14), G?S kanama (%14), kolelitiasis (%11) gibi gastrointestinalhastalıklarda sıktı. Kilo kaybı prediyalizde %20, periton diyalizde %8 oranındaydı veprediyalizde PD'ye göre anlamlı yüksek (p=0,016) iken, geğirti PD grubunda %46, HDgrubunda %31 oranında mevcuttu ve PD grubunda HD grubuna göre anlamlı yüksekti(p=0,032). Gastrit PD de %70, HD'de %55, hemoroid PD'de %24, HD'de %12, özefajitHD'de %8, Prediyalizde %0, hiyatal herni prediyaliz grubunda %0, HD grubunda %5ve PD grubunda %0 olarak tespit edildi. Gastrit ve hemoroid PD grubunda HD grubunagöre anlamlı yüksekti (p=0,043,p=0,028), fakat PD ile prediyaliz arasında fark yoktu.Özefajit HD'de prediyalize göre anlamlı yüksek (p=0,004) ve hiyatal herni HDgrubunda hem PD hem de prediyalize göre anlamlı yüksekti (p=0,025, 0,026). Bubulgular dısında diğer semptom ve bulgular açısından gruplar arasında istatiksel farkyoktu.Çalısmamızdaki sonuçlar gastrointestinal sistem sikayetlerinin KBY'de sıkolduğunu, özellikle gastrit ve hemoroidin periton diyaliz grubunda daha yüksek, özefajitve hiyatal herninin ise hemodiyaliz grubunda daha yüksek olduğunu gösterdi. Bunundısında genel olarak semptom ve bulguların sıklığı, dağılımı tedavi sekline göredeğisiklik göstermiyordu. KBY'de tedavi sekline göre G?S semptomlarının sıklığı,tedavinin gastrointestinal sistem üzerine etkisi ve altta yatan mekanizmaların daha ileriçalısmalar ile değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure (CRF) affects gastrointestinal system as affected all theother systems and causes histological, functional and mucosal changes ingastrointestinal system. Gastrointestinal complaints and complications are very commonin CRF and these may worsen the life-quality of patient, may increase morbidity andmortality of CRF, consequently. Furthermore, it is emphasized that this complaints andsymptoms differ among the treatment modalities of CRF. For this reason; determiningof gastrointestinal system complaints and symptoms, their relationship with treatmentmodality, finding out underlying reasons and treatments of these gastrointestinaldiseases are important for increasing life-quality of patients with CRF and decreasingmorbidity and mortality of CRF.We aimed to determine the frequency of gastrointestinal system complaints andsigns in patients with CRF and to determine if these complaints and signs changebetween treatment modalities. 97 patients followed in predialysis period, 92 patientsunder treatment of peritoneal dialysis, 101 patients under treatment of hemodialysisincluded to this study. Gastrointestinal complaints and diseases, backroundcharacteristics of patients and drugs they used were questioned to the patients with faceto face conversation, forms were filled and examinations of all patients were made.Results of upper gastrointestinal system endoscopies, colonoscopies, abdominalultrasonographies and abdominal tomografies of patients, performed in last threeemonths were evalueted.Results were compered between predialysis, hemodialysis and peritonealdialysis patient groups. The most common complaints were dispepsia (%50), nause(%45), epigastric pain (%44), anorexia (%38), belch (%36), vomiting (%32),constipation (%32) and gastroesofagial reflux among all patients, generally.Gastrointestinal disorders like gastritis (%62), gastroesophagial reflux (%39),hemorrhoids (%19), irritable bowel syndrome (%14), GIS bleeding (%14),cholelithiasis (%11) were frequent in patients. Ratio of patients with weight lose was%20 in predialysis and %8 in PD and the ratio was higher in predialysis groupsignificantly (p=0,016). Belch was present %46 in PD group and %31 in HD group andratio was higher in PD group than HD group significantly (p=0,032). It is found thatgastritis ratio %70 in PD , %55 in HD, hemorrhoids ratio %24 in PD, %12 in HD,esophagitis %8 in HD, %0 predialiysis, hiatal hernia %0 in predialysis group, %5 in HDgroup and %0 in PD group. Gastritis and hemorrhoids ratio was higher in PD than HDsignificantly (p=0.043, 0.028), otherwise there wasn?t difference between PD andpredialysis group, significantly. Esophagitis ratio was higher in HD than predialysissignificantly (p=0.004) and hiatal hernia ratio was higher in HD group than both PD andpredialysis groups significantly (p=0,025, 0,026). There wasn?t statistical differanceabout the other complaints and signs between the groups.Results of this study showed that; gastrointestinal symptoms and disorders werevery common in CRF, beside of this; while gastritis and hemorrhoids were morefrequent diseases in peritoneal dialysis group, esophagitis and hiatal hernia were morefrequent in hemodialysis group. Except this; frequency and distribution of the othersymptoms and signs didn?t differ among treatment modalities, generally. This study isvaluable because of eveluating the gastrointestinal complaints and symptoms bycomparing between treatment modalities of CRF. More studies are necessary thateveluetes prevelance of gastrointestinal symptoms among treatment modalities, affectsof treatment modalities on gastrointestinal system and underling mechanisms ofgastrointestinal changes and disorders in CRF.