Epileptik olmayan psikolojik nöbet tanısı konmuş hastalarda grup psikoterapisinin etkinliği
The eficacy of group psychotherapy in patients with non epileptic psychogenic seizures
  1. Tez No: 354183
  2. Yazar: SİNEM ZEYNEP BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında kronik konversif nöbetleri olan hastalarda psiko-edükatif, bilişsel-davranışçı ve analitik teknikleri bir arada kullanan, eklektik, yarı yapılandırılmış bir grup psikoterapisinin nöbet sıklığını azaltmadaki etkinliği araştırılmıştır. Hastalara ve ailelere EOPN ve etyolojisi hakkında bilgilendirici kitapçıklar dağıtılmış ve yapılan görüşmelerde bu bilgilerle ilişkili sorularını sormaları teşvik edilmiştir. Ailelerle psikoterapinin başında, ortasında ve sonunda hem bilgilendirme hem de tutum önerme amaçlı dört görüşme yapılmıştır. Çalışmaya 13 hasta ile başlanmış; hastalardan dokuzu terapi seanslarının en az %75'ine katılmıştır. Grup psikoterapisi, haftada bir gün, 90 dakikalık 12 seanstan oluşmuştur. Ön değerlendirme olarak, psikiyatrik görüşme ve SCID-I yapılmış; Beck Depresyon Envanteri, Disosiyatif Yaşantılar Ölçeği, Spielberger Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği, SF-36 Hayat Kalitesi Ölçeği, ve Toronto Aleksitimi Ölçeği terapinin başlangıcında ve 12 haftanın sonunda uygulanmış; grup bitiminde hastalar aynı hekim tarafından poliklinik takibine alınmış; 6., 9., 12., aylarda hastaların nöbet sıklığı tekrar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we developed an eclectic group psychotherapy for patients with non epileptic psychogenic seizures.using psycho-education, cognitive-behavioral and psychoanalytic techniques. Thirteen patients were included ; nine of them attended more than 75% of the sessions. Weekly sessions that lasted ninety minutes were held for twelve weeks. Patients were interviewed by a psychiatrist and evaluated with SCID-I. At the beginning and the end of the therapy patients fulfilled Beck Depression Inventory, Dissociative Experiences Scale, Spielberger State-Trait Anxiety Scale, SF-36 Life Quality Scale and Toronto Alexithymia Scale. Patients and families were given a booklet about seizures. After the group therapy, patients were seen by one of the co-therapists during nine months. Seizure frequency was evaluated before and after the therapy, and at the sixth, ninth and twelfth months.