MR enteroklizisin crohn hastalığının tanısındaki yeri
Diagnostic value of MR enteroclysis in crohn's disease
- Tez No: 354184
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UĞUR KORMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İnce bağırsaklar gastrointestinal sistemin en zor değerlendirilen bölümüdür. Teknolojideki gelişmelere rağmen ince bağırsağın endoskopik incelemesinin sınırlılıkları vardır. CH ince bağırsağı en sık etkileyen inflamatuar bağırsak hastalığıdır. CH ağızdan anüse kadar tüm gastrointestinal sistemi tutabilen ancak sıklıkla ileoçekal bölgeye lokalize kalan; remisyon ve egzerbasyonlarla karakterize granülomatöz bir hastalıktır.Biz bu çalışmamızda CH tanısı ve/veya ön tanısı olan 28 hastaya konvansiyonel entroklizis sonrası MR entroklisiz incelemesi yaptık. Çalışmamızda, CH'da saptanan erken, ara ve geç evre radyolojik bulgular; darlık, fistül, abse gibi komplikasyonlar, mezenterde inflamasyon, batın içi sıvı ve patolojik lenf nodunun varlığı değerlendirildi.CH'nın klinik bulguları gibi EKL bulgularıda çok çeşitlidir ve hastalığın evresine ve tipine bağlıdır. EKL, CH'daki mukozal değişiklikleri ve fonksiyon bozukluklarını gösterebilir. CH 'da enteroklizisin duyarlılığı % 85.4 ve özgüllüğü %76.9 dur. EKL bulguları tedavi yaklaşımındaki 5 önemli soruya cevap vernektedir.1. Hatalığın tipi2. Hastalığın evresi3. Tutulum uzunluğu4. Komplikasyonlar5. Ayırıcı tanıDiğer taraftan EKL bağırsak duvarı ve perienterik doku hakkında indirekt bulgular sağlar. EKL, CH'nın primer radyolojik tanısında altın standarttır. İleri evre CH'ında, komplikasyonları, mural-ekstramural yayılımı ve hastalık aktivasyonunu değerlendirmek amacıyla EKL sonrası MRE incelemesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
In diagnostic procedure small bowell is the most difficult part of gastrointestinal tract. Despite recent important technological improvements, endoscopic evaluation of small bowel have some limitations. Crohn?s disease (CD) is the most common inflammatory bowel disease affecting the small bowel. Crohn?s disease (CD) efects gastrointestinal tract from mouth till anüs with a predilection of ileocecal area. CD is a granulomatous disorder characterized by remissions and exacerbations.In our study, We performed Magnetic resonance enteroclysis (MRE) on 28 patients after conventional enteroclysis (CE). In our study, early, intermediate and late stage radiological findings in CD, complications such as abcess formation, stricture formation and fistula, increased mesenteric vascularity and lymph node enlargement were determined.Like clinical findings, CE findings are also numerous and depend upon the stage and type of the disease. CE can detect all the main mucosal changes and also functional disturbances of CD. In CD the sensitivity of CE is 85.4% and the spesificity is 76.9%. CE findings answer to main 5 questions important for therapeutic approach:1-Type of the CD2-Stage of the CD3-Lenght of involvement4-Complications5-Differential diagnosisConversely CE provides indirect findings about pathologic changes of outer wall layers and perienteric tissues. In initial diagnostic imaging, CE is still the gold standart in CD. We recommend a combination of CE with complementary MRE in advanced CD?cases to depict: Complications, mural and extramural extansion and activation of the CD.