Kazık gruplarına oturan betonarme yapının projelendirilmesi
Design the reinforced concrete building which is on pile groups
  1. Tez No: 35419
  2. Yazar: MELTEM KÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. LÜTFÜ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET KAZIK GRUPLARINA OTURAN BETONARME YAPININ PROJELENDİRİLMESİ Günümüzde, ülkemiz nüfusu hızla artmakta ve yerleşim talebini karşı lamak zorlaşmaktadır. Yerleşim alanları gittikçe genişlemekte, şehirle rin dışına doğru yayılmaktadır. Artan talebe cevap verebilmek için, artık yeni çözümler araştırılmalıdır. Temel için elverişsiz olan zeminlerin iyileştirilmesi bu çözümlerden biridir. Bu çalışmada, elverişsiz zemini kullanılır hale getirmek için kazık lı temelden yararlanılmıştır. Betonarme bir otel binası, bir akarsu yata ğına kazık grupları ile oturtulmuş, bina ve temel sistemi projelendiril miştir. Çalışma yedi kısımdan oluşmaktadır. İlk olarak, çalışmanın ana hat ları açıklanmıştır. İkinci kısımda, döşemelerin çözümü yapılmaktadır. Üçüncü kısımda, çerçeveler SAP80 bilgisayar programı ile analiz edilmektedir. Dördüncü kısımda, kazık grubu başlığı, beşinci kısımda, kazık grubu projelendirilmektedir. Altıncı kısımda, çalışmanın sonuçları özetlenmekte ve son olarak bu konuya ait öneriler sunulmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Elverişsiz zemin, kazıklı temel, kazık grubu, kazık grubu başlığı. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY DESIGN THE REINFORCED CONCRETE BUILDING WHICH IS ON PILE GROUPS Today, population of our country increases very quickly and to respond settling needs is getting difficult. Urban areas are widen and spread out of the cities. New suggestions must be made to respond these problems. One of the ways is to improve the ground which is unsuitable for construction. In this study, the pile foundations are used to get a suitable background for a building. A reinforced concrete hotel building with a group of piles under it is analysed to built on a river bed. The building and the pile foundations are designed. The study consists of seven chapters. In the first chapter, the main concepts are given. In the second chapter, the floors of the building are designed. In the third chapter, the structural frame is analysed using a software called SAP80. In the fourth and fifth chapters the pile cap and the pile groups are designed. In the sixth chapter, the conclusions reached as a results of this study are summarized and in the last chapter, some suggestions for the future works are given. KEY WORDS: unsuitable ground, pile foundation, pile groups, pile cap. VII