Türkiye'de ulaştırma sistemlerinin durumu ile taşımalardaki dağılımının analizi ve değerlendirilmesi
Situation of transportation systems with analyisis of distribution of transport in Turkey and evaluatıon
- Tez No: 354227
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yaşadığımız yüzyılda meydana gelen gelişmeler ulaştırma sektörünün yeniden şekillenmesine ve öneminin daha da artmasına neden olmuştur. Küreselleşmenin yaygınlaşması ile birlikte ön plana çıkan ulaştırma sektörü gün geçtikçe ülkelerin ekonomisinde ve dünya ticaretinde daha önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Bundan dolayı ulaştırma sektörü; yalnızca ülke içindeki durum ile değil dünya genelinde olan ekonomik ve yasal ilişkiler çerçevesinde ele alınarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Günümüzde yolcu ve yük taşımacılığında kullanılan başlıca ulaştırma sistemlerinden olan karayolları, demiryolları, denizyolları, havayolları, boru hatları ve bu sistemlerdeki gelişmeler, ülke ekonomisini doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple ülkeler ulaşım sistemlerinin işleyişini daha verimli hale getirmek için yoğun çalışmalar yapmaktadır. Türkiye'de ulaştırma sistemlerine baktığımızda karayolunun daha etkin ve yoğun olduğu görülmektedir. Karayolunun hakim olması, verimsiz ve dengesiz bir ulaştırma sisteminin oluşmasına neden olmuştur. Bu yüzden ulaştırma talebinin belli bir kısmı diğer ulaştırma türlerine aktarılarak daha dengeli ve verimli ulaştırma sistemi sağlanmış olacaktır. Diğer taraftan ulaştırma sistemleri bir bütün olarak ele alınmalı, seçilecek olan ulaştırma sisteminin hızlı, ekonomik, güvenli, çevreye duyarlı ve ülke kaynaklarının ulaştırma sistemleri arasında koordineli çalışmasını sağlayacak şekilde planlanmalıdır. Bu durum, ulaştırma türleri arasında birine ağırlık vermek yerine hepsinin bir bütün olarak dengeli dağılımın olduğu bir ulaştırma sistemleri ile mümkün olacaktır. Bu çalışmada; Türkiye'de ulaştırma sistemlerinin mevcut durumu ve taşımalardaki dağılımı analiz edilerek; Dünya ülkelerinde ulaştırma sistemlerinin mevcut durumu ve taşımalardaki dağılımıyla karşılaştırma yapılmıştır. Bunun sonucunda, AB'ye aday olan bir ülke olarak Türkiye'nin ulaştırma sistemlerinin genel bir değerlendirilmesi yapılarak sorunlar ortaya konulmakta ve Türkiye'de ulaştırma sistemlerinde dengeli dağılımın sağlanması ve daha verimli hale gelmesine yönelik çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the current century, the developments occurring in transport sector cause to reshape and the importance of the developments in the transport sector has been further increase. By spreading of globalization, transportation sector that taking over has begun to play an important role in economy of countries and in world trade day by day. Because of this, the transport sector should be handled not only concerning status in our country but also in worldwide, within the framework of the evaluation of the economic and legal relationships by considering the required. Nowadays; passenger and freight transport systems, which are railways, highways, sea transport, air transport, pipeline transport and developments in these systems directly affect economical conditions of countries. For this reason, the more efficient functioning of the transportation system to make countries intensive studies. Looking at transportation systems in Turkey; highway observed that more effective and intense. Dominance of highway, the transportation system has led to inefficient and unstable. Therefore, a certain portion of the demand for transport is transferred to other types of transport will be provided a more balanced and efficient transportation system.On the other hand, transport systems should behandled as a whole, the transportation system is a fast, economical, safe, environmentally sensitive, and the country's resources should be planned in a way that will allow a coordinated operation between transport systems. There is will be possible with the modes of transportation as a whole is a balanced distribution of transport systems instead of concentration on one transportation system. In this study, the transportation systems of the current situation and the distribution of transport systemsin Turkey should be analyzed and the current state of the transport systemsin the countries of the world were to compare the distribution of transports. Transportation systems and transportation policies in Turkey which a as a candidate country in the European Union, are evaluated in general and problems are analysed. Proposals are presented for the solutions of these problems to become more efficient and to ensure a balanced distribution.