Ağaç malzeme yüzey pürüzlülüğünün vernik katmanı tutunma direncine etkisi
The effects of surface roughness of wood material to the adhesion strength of varnish layer
  1. Tez No: 354228
  2. Yazar: RAHMİ TUTGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET SÖĞÜTLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, ağaç malzeme yüzey pürüzlülüğünün vernik katmanı tutunma (adezyon) direncine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Doğu kayını (Fagus orientalis L.), sarıçam (Pinus sylvestris L.) ve kiraz (Prunus cerasus) odunlarından hazırlanan deney örnekleri 80, 120 ve 180 numaralı zımparalar ile zımparalanarak yüzey pürüzlülük değerleri ISO 4287'ye göre TIME TR 200 iğne uçlu tarama cihazı ile ölçülmüştür. Daha sonra örnek yüzeylerine ASTM-D 3023 esaslarına göre su bazlı, poliüretan ve akrilik vernikler uygulanmıştır. Katman tutunma direnci, TS EN ISO 4624'e göre pnömatik adezyon test cihazı ile belirlenmiştir. Sonuç olarak, tutunma direnci ağaç türü düzeyinde en yüksek (2,52 N/mm2) kirazda, en düşük (2,32 N/mm2) sarıçamda; vernik çeşidi düzeyinde en yüksek poliüretan vernikte (3,15 N/mm2), en düşük ise su bazlı vernikte elde edilmiştir. Tutunma direnci?yüzey pürüzlülüğü etkileşimine göre su bazlı vernikte pürüzlülük ile tutunma direnci arasında güçlü ilişki (0,69) olduğu, akrilik verniğin buna yakın sonuç (0,67) verdiği, poliüretan vernikte ise bu ilişkinin zayıf (0,33) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of surface roughness of wood material to the adhesion strength of varnish layer has been studied. For this purpose, test samples of beech (Fagus orientalis L.), scots pine (Pinus sylvestris L.), and cherry (Prunus cerasus) wood species were prepared and sanded with 80, 120, and 180 grit abrasives. The surface roughness values of the experimental samples were determined by using a stylus-type profilometer TIME TR 200 according to the ISO 4287 standards. Then, water-based polyurethane and acrylic varnish were applied on the surfaces of the sample in accordance with ASTM D 3023. Layer adhesion strength was determined to the TS EN ISO 4624 standards. As a result, the highest adhesion strength value (2.52 N/mm2) was found in cherry while the scots pine gave the lowest value (2.32 N/mm2) in accordance with the wood species. For the varnish types, polyurethane varnish types gave the highest value (3.15 N/mm2) while the lowest value was obtained from the water-based varnish. The interaction in accordance with adhesion resistance - surface roughness, the water-based varnish gave the strong correlation of adhesion strength (0.69), and also acrylic varnish also gave close result (0.67) while polyurethane varnish gave weakest result (0.33) in this interaction.